Podľa ČOV neporušil Kreuziger pravidlá a môže súťažiť

Podľa ČOV neporušil Kreuziger pravidlá a môže súťažiť
Zdroj foto: ČTK
Cyklista Roman Kreuziger podľa rozhodcovskej komisie Českého olympijského výboru (ČOV) neporušil antidopingové pravidlá. V prípade biologického pasu, ktorý proti nemu viedla Medzinárodná cyklistická únia, ho vyhlásili za nevinného.

Rozhodcovská komisia zverejnila verdikt jedenásť dní po obhajobe Kreuzigera pred senátom ČOV. Podľa súčasného rozhodnutia by mohol opäť súťažiť, Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa však pravdepodobne odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Informuje o tom iDnes.cz.

"Komisia prihliadla na skutočnosť, že hodnoty v športovcom biologickom pase nepresiahli tzv. bazálne (krajné) údaje. Zohľadnila znalecké posudky, ktoré predložili UCI aj športovec. Ich závery si odporovali a športovec poskytol komisii vysvetlenie týchto údajných abnormalít. Komisia preto dospela k názoru, že z dokumentácie k prípadu nevyplýva porušenie antidopingových predpisov Romanom Kreuzigerom," uvádza olympic.cz.

"Počnúc dneškom opäť môžem vykonávať moju profesiu. Nie som podvodník," vyhlásil Kreuziger. "Sme veľmi šťastní z tohto rozhodnutia. Teraz je mimoriadne dôležité, aby UCI čo najrýchlejšie pristúpila k ďalším krokom v tejto záležitosti," upozornil predseda predstavenstva formácie Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin.

"Sme spokojní, že to takto dopadlo. Zvíťazil zdravý rozum, právo a spravodlivosť. Roman Kreuziger nikdy nemal dopingový nález a skupina expertov UCI neuniesla dôkazné bremeno. Nepreukázala porušenie pravidiel," vyhlásil cyklistov právny zástupca Jan Šťovíček.

"Zobrali sme na vedomie rozhodnutie a zvážime možnosť odvolania," uvádza sa v komuniké UCI, ktorá má mesiac času.

Podľa Kreuzigera porušila UCI svoje pravidlá tým, že ho suspendovala. Z terajšej situácie je jazdec tímu Tinkoff-Saxo frustrovaný a odmieta všetky obvinenia z dopingu. Podľa prezidenta UCI Briana Cooksona majú experti organizácie i Cyklistickej antidopingovej nadácie podozrenie, že v prípade Čecha prišlo k manipulácii so vzorkami. UCI zmenila rétoriku a na všetky podobné prípady bude pozerať odteraz ako pozitívne, až kým ich nevyrieši. 

Pre nezrovnalosti v biologickom pase nemohol český cyklista štartovať na Tour de France. Kauza sa týka abnormalít z rokov 2011 a 2012, keď pôsobil ešte vo farbách Astany. Do Tinkoff-Saxo prišiel v roku 2013.Kreuziger nechal svoje hodnoty preveriť dvojicou expertov, podľa ktorých nie je o čom diskutovať. Dvadsaťosemročný jazdec popiera akékoľvek dopingové previnenie. Najlepším výsledkom solídneho vrcháraKreuzigera v tejto sezóne bolo tretie miesto na podujatí Tirreno-Adriatico.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá