Frešo chce prenechať úlohu volebného lídra strany Fedorovi

Frešo chce prenechať úlohu volebného lídra strany Fedorovi
Zdroj foto: SITA
Súčasný predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo nebude v roku 2015 kandidovať na post volebného lídra strany a tento post chce prenechať súčasnému podpredsedovi Martinovi Fedorovi.

Oznámil to v reakcii na dnešnú informáciu, že ambíciu stať sa predsedom strany SDKÚ-DS má exposlanec NR SR a bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej Ondrej Matej. Ten chce vyzvať Freša na sobotňajšom kongrese strany.
Ako uviedol Frešo, záležalo mu na tom, aby strana a jeho vedenie pripravovalo spoločnú programovú a personálnu víziu smerom k voľbám v roku 2016. Na tomto programe pracoval podľa Frešových slov aj podpredseda Viliam Novotný.

"V auguste odskočil s tým, že uprednostňuje mocenské riešenie a výmenu vedenia strany," uviedol Frešo. Dodal, že týmto odmietnutím pripraviť spoločnú ponuku pre účastníkov kongresu v rámci programovej a personálnej vízie bol zaskočený. "Som presvedčený, že túto spoluprácu by sme mali demonštrovať a preto som sa rozhodol, že v roku 2015 nebudem kandidovať na post volebného lídra strany a na sobotňajšom kongrese túto pozíciu chcem prenechať podpredsedovi strany Martinovi Fedorovi, aby sme ako jeden tím dokázali úspešne viesť stranu do volieb 2016," uviedol.

Frešo sa zároveň nemieni vzdať postu predsedu SDKÚ-DS. "Som zvolený na štyri roky, nebudem sa tohto postu vzdávať," uviedol. Na otázku či nie je pravda, že napísal list v ktorom sa zaviazal, že ak sobotňajší snem  nepodporí jeho programový a personálny program do volieb v roku 2016, nebude sa uchádzať o funkciu predsedu, Frešo uviedol, že toto písal vtedy, keď robili program všetci spoločne. "A v sobotu nie je volebný snem," dodal Frešo. "Ak dajú návrh na moje odvolanie, bude sa ním snem zaoberať, no ak by prišiel takýto návrh, podľa môjho názoru neprejde," zdôraznil Frešo.

Martin Fedor oznámil, že jeho úsilím ako volebného lídra bude prezentovať stranu aj vďaka novým tváram, ktoré chce hľadať vo vnútri i mimo strany. "Zasadím sa o to, aby vznikol riadiaci výbor, ktorý bude mať na starosti koordináciu strany dovnútra strany a komunikáciu navonok," uviedol Fedor. Rok pred voľbami by chcel vytvoriť stály volebný štáb a chce inovovať program strany, aby bol jasnejší a zrozumiteľnejší pre voličov. "Nový program by mal stáť na troch pilieroch, na jasnej zahraničnopolitickej orientácii strany, podpore strednej vrstvy a efektívne fungujúcom právnom štáte," uviedol Fedor.

Ondrej Matej chce na miesto šéfa SDKÚ-DS kandidovať, ak Frešo nezíska na kongrese podporu svojej personálnej a programovej línie strany do volieb 2016. "Ak teda delegáti neschvália programovú a personálnu líniu, máme pripravenú jasnú víziu pod novým vedením," avizoval dnes Matej s tým, že delegátov, ktorí ho podporia, spočítaných nemá. "Nechceme odvolávať Pavla Freša, ale neviem si predstaviť, že ak mu jeho písomný záväzok neprejde, zostane vo funkcii. Preto sme tu pripravení ako alternatíva," vysvetlil. Na dnešnej tlačovej konferencii sa za Mateja postavili piati predsedovia Regionálnych zväzov SDKÚ - Viliam Novotný (Košický kraj), Stanislav Horník (Banskobystrický kraj), Eduard Vokál (Prešovský kraj), Tibor Tóth (Nitriansky kraj) a Alexander Slafkovský (poverený vedením v Žilinskom kraji).

Pozrite si TB Pavla Freša

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá