Predsedom SDKÚ-DS chce byť Ondrej Matej, podporuje ho nový tím

Aktualizované:
Vyzývateľom lídra SDKÚ-DS Pavla Freša na blížiacom sa kongrese strany bude exposlanec NR SR a bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej Ondrej Matej. Oznámil to na tlačovej konferencii, na ktorej sa za neho postavili piati predsedovia Regionálnych zväzov SDKÚ-DS - Viliam Novotný (Košický kraj), Stanislav Horník (Banskobystrický kraj), Eduard Vokál (Prešovský kraj), Tibor Tóth (Nitriansky kraj) a Alexander Slafkovský (poverený vedením v Žilinskom kraji).

Matej bude kandidovať, ak Frešo dodrží svoje slovo, ktoré dal písomne delegátom. "Predseda uviedol, že na Kongrese predstaví personálnu a programovú líniu SDKÚ-DS do volieb 2016. Delegátom sa zaviazal, že ak s ponukou neuspeje, nebude sa uchádzať o funkciu predsedu. Ak teda delegáti neschvália programovú a personálnu líniu, máme pripravenú jasnú víziu pod novým vedením," avizoval s tým, že delegátov, ktorí ho podporia, spočítaných nemá. "Nechceme odvolávať Pavla Freša, ale neviem si predstaviť, že ak mu jeho písomný záväzok neprejde, zostane vo funkcii. Preto sme tu pripravení ako alternatíva," vysvetlil.

Podľa Mateja SDKÚ-DS a jej modré reformy už vytiahli našu vlasť z čiernej diery. "Vždy sme stáli na strane ľudí, ktorí Slovensko posúvali dopredu, tvorili hodnoty, pracovali, platili dane a nebáli sa vyjadriť svoj názor. Dnes je situácia iná. Čím ďalej viac sa hovorí len o tom, kto zo strany odchádza a nie kto do nej prichádza. Voliči nám prestali rozumieť, hovorí sa len o vnútorných problémoch. Sami sme si na vine, lebo sme nášho voliča opustili," priznal. Matej si verí, že preferencie strany aj so svojim tímom pozdvihne. "Za úspech vo voľbách v roku 2016 budem považovať obhajobu volebného zisku z roku 2012," konštatoval.

Novou členkou strany a súčasťou nového tímu sa stala aj bývalá šéfka rádia Expres Eva Babitzová. "Som dlhoročným voličom SDKÚ-DS a táto strana urobila pre SR najviac. Zobrala krajinu Mečiarovi z rúk, dostala Slovensko do EÚ aj NATO. Táto strana si zaslúži prežitie. Teraz je v kríze, ale veríme, že sa môže vrátiť na politickú mapu Slovenska," podotkla.

Novotný deklaruje, že nový tím, ktorý sa na sobotňajšom (27. 9.) Kongrese pokúsi získať dôveru delegátov, je za to, aby sa strana jasne zastala ľudí, ktorí pracujú, platia dane a odvody a vychovávajú svoje deti. "Pravicový volič nemá jednoduchú situáciu. Opozícia mu ponúka množstvo strán, ale malú programovú alternatívu. My sme pripravení ako nový tím pracovať na príprave novej programovej ponuky," deklaroval.

Na otázku, prečo nekandidoval on sám, keďže mal v roku 2012 trojnásobne vyšší počet preferenčných hlasov ako Matej, Novotný odvetil, že má odvahy dosť, ale nie je to o tom. "Keď som hovoril, že zvažujem kandidatúru, hovoril som, že dôležitý je aj tím. Cítil som výčitku od delegátov, že som posledné dva roky podpredsedom strany, pričom politika strany je zle riadená. Svoj diel zodpovednosti za stav, v ktorom strana dnes je, cítim a túto zodpovednosť aj vyvodím. Ponúknem svoju funkciu podpredsedu a verím, že rovnako bude postupovať aj Pavol Frešo," dodal.

Žiadosť bratislavskej SDKÚ-DS, aby sa termín mimoriadneho kongresu posunul až na čas po novembrových komunálnych voľbách, zrejme napokon ostane nevypočutá. Matej potvrdil, že delegáti už poznajú presné miesto v Senici, kde sa bude zasadnutie konať a dostali už aj pozvánky. "Kongres musí byť, nemáme na čo čakať, nemá zmysel Kongres posúvať. Volič si potom jedného dňa povie, že sa posúvajte, až nebudete," uzavrel.

Pozrite si celú TB

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá