Peter Velits skompletizoval zlatý hetrik v tímovej časovke na MS

Peter Velits skompletizoval zlatý hetrik v tímovej časovke na MS
Zdroj foto: SITA/AP
Dvadsaťdeväťročný reprezentant získal svoje prvé dve medaily (2012, 2013) ešte v drese Omega Pharma Quick-Step, teraz sa tešil vo farbách BMC Racing.

Peter Velits sa tak stal prvým cyklistom v histórii, ktorý dosiahol tri zlaté medaily v tejto disciplíne a navyše v rade. Celkovo je to už jeho štvrtá medaila z MS. V roku 2007 sa stal majstrom sveta v pretekoch s hromadným štartom v kategórii do 23 rokov.

Šestica BMC v zložení Austrálčan Rohan Dennis, Švajčiar Silvan Dillier, Taliani Daniel Oss a Manuel Quinziato, Američan Tejay van Garderen a Velits zvládla 57,1 km dlhú trať v okolí mesta Ponferrada za 1:03:29,85 h. Na druhej priečke skončil austrálsky tím Orica GreenEdge (+31,84 s) a tretí boli obhajcovia trofeje z Quick-Stepu (+35,22 s).

"Sme majstri sveta, čo viac k tomu dodať. Boli sme od začiatku sebavedomí, išli sme dobre. Bola to zaujímavá trať s rovinami, technickými sekciami aj kopcami," uviedol Tejay van Garderen.

Pretekári BMC išli od začiatku výborne a dosiahli najrýchlejší čas na prvom medzičase na 24. kilometri (25:16,30 min). Druhá Omega však zaostávala len o 46 stotín a tretí Sky o štyri sekundy. Na druhom medzičase (36,17 km) klesli na tretiu priečku za Omegu a britský Sky (+8,61 s), no po výbornej tretej časti sa nakoniec tešili z triumfu. V závere mali nevýhodu cyklisti Omega Pharma Quick-Step, ktorým začalo silnejšie pršať, čo im výrazne skomplikovalo cestu za obhajobou prvenstva. Druhý slovenský zástupca na štarte Peter Sagan obsadil so svojím Cannondale deviate miesto so stratou 1:28,56 min na víťaza.

"Šampionát pre nás začal tradične. Peter dnes jasne potvrdil svoju výkonnosť a fakt, že je platnou súčasťou zlatého tímu už tretí raz po sebe, čo sa ešte nikomu nepodarilo. Sme šťastní a spokojní. Dúfali sme v medailu, ale zlatá je fantáziou. Dážď mohol aj nemusel rozhodnúť, ale kašlime na to. To je cyklistika, história sa nebude pýtať na to, či tam boli nejaké kvapky alebo nie. Nebolo to až také technické a nebezpečné, aby klzká vozovka páchala veľké škody. Dnes vyhrali najlepší," povedal pre cycling-info.sk tréner Slovákov v Ponferrade Ján Valach.

"Peter opäť ukázal, že je extratrieda v tejto disciplíne, ktorá je mimoriadne ťažká a vyžaduje si obrovskú výkonnosť. Časovku družstiev vždy vyhrávali najlepší tempári a vytrvalci. Dážď pridal súperom pár sekúnd, ale nemyslím si, že by to bolo až pol minúty. Dúfam, že tento úspech bude aj patrične medializovaný a zachytia ho kompetentní úradníci, ktorí titul majstra sveta v takejto obrovskej konkurencii pri slávnom športe akým je cestná cyklistika ignorujú. Titul získal s tímom, ale je Slovák a aj v televíznych prenosoch sme videli našu vlajku pri jeho mene, nehovoriac o medaile na jeho krku. Navyše, je historickým lídrom tejto disciplíny, čo je úžasné. Gratulujem do Španielska a držím palce našim chlapcom aj naďalej," uviedol pre portál prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá