CIA pozastavila po sérií odhalení špionáž európskych spojencov

CIA pozastavila po sérií odhalení špionáž európskych spojencov
Zdroj foto: SITA
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) pozastavila svoje špionážne aktivity voči spojencom v západnej Európe. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na súčasných i bývalých predstaviteľov administratívy USA.

Rozhodnutie vedenia CIA je podľa AP reakciou na sériu odhalení americkej špionážnej činnosti v Nemecku a ďalších európskych krajinách, ktoré vyvolali pobúrenie tamojšej verejnosti. Predstavitelia CIA sa odmietli k agentúrnej správe vyjadriť.

Tajné nariadenie o pozastavení výzvednej činnosti je v platnosti už zhruba dva mesiace. Prestávka má poskytnúť priestor na prehodnotenie toho, či agenti CIA postupujú pri svojich aktivitách dostatočne opatrne a či prínosy špionáže voči spojencom vyvážia následky možného odhalenia.

V súlade s nariadením majú operační dôstojníci CIA v Európe zakázané podnikať "jednostranné akcie". To sa týka aj tajných schôdzok s informátormi, ktorí pôsobia v rámci štátnych orgánov spriatelených krajín. Takého stretnutia majú kľúčový význam pre špionážne operácie.

Dôstojníci CIA sa napriek vynútenej "prestávke" môžu stretávať so svojimi náprotivkami zo spravodajských služieb hostiteľskej krajiny a podnikať s nimi spoločné operácie. Rovnako môžu vykonávať akcie schválené hostiteľským štátom. Nedávno bola napríklad opäť obnovená špionážna činnosť namierená voči ruským občanom vo Francúzsku. Dočasné "embargo" sa vzťahuje na väčšinu stretnutí operačných dôstojníkov s občanmi hostiteľských krajín i na nábor nových spolupracovníkov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá