Kaliňák: Zakazovať symboly Islamského štátu osobitným zákonom netreba

Kaliňák: Zakazovať symboly Islamského štátu osobitným zákonom netreba
Zdroj foto: SITA
Na zákaz propagovania Islamského štátu netreba prijímať osobitný zákon, pretože to rieši náš Trestný zákon, tvrdí minister vnútra Robert Kaliňák.

"Náš Trestný zákon je v oblasti propagácií hnutí, ktoré popierajú ľudské práva, dobre rozpracovaný," povedal Kaliňák, ktorý tak reagoval na snahu susedného Rakúska zakázať symboly Islamského štátu. Podľa Kaliňáka sa u nás rovnako posudzujú napríklad pravicoví extrémisti aj islamskí radikáli. "Z tohto pohľadu nemyslím, že by sme mali nejaký legislatívny deficit, alebo že by sme potrebovali osobitný zákon," dodal šéf rezortu vnútra.

O potenciálnych bojovníkov na strane islamistov, ktorí do Iraku či Sýrie odchádzajú aj z Európy, sa podľa Kaliňáka zaujímajú aj slovenské orgány. "Myslím, že túto komunitu na Slovensku máme monitorovanú vcelku spoľahlivo, takže verím, že dokážeme reagovať na všetky bezpečnostné riziká, ktoré by mohli v tejto súvislosti vzniknúť," konštatoval. V súvislosti s tým Kaliňák podotkol, že Slovensko býva zo strany iných európskych štátov často kritizované pre našu veľmi tvrdú azylovú politiku. Podľa ministra vnútra je to však spôsobené práve tým, že chceme mať prehľad o tom, s kým máme dočinenia. "Ak na hranicu prikvitnú traja alebo štyria občania, ktorí o sebe tvrdia, že pochádzajú z Pakistanu či Afganistanu a všetci majú 14 rokov, neviete o ich histórii vôbec nič. Neviete, či boli v táboroch, na výcviku, či boli súčasťou Al-Kájdy. Práve preto má Slovensko asi jednu z najprísnejších politík v oblasti migrácie a aj z tohto dôvodu máme ten prehľad asi o niečo lepší ako niektorí naši susedia," ukončil Kaliňák.

Zo západu odcestovali už tisíce ľudí bojovať po boku džihádistov z Islamského štátu v Sýrii a Iraku. Tento trend vyvolal v Európe a Spojených štátoch obavy z útokov bojovníkov vracajúcich sa domov. Nemecko napríklad predpokladá, že k Islamskému štátu a podobným organizáciám sa pridalo najmenej 400 jeho občanov. Nemecké úrady preto minulý týždeň zakázali všetky aktivity týkajúce sa extrémistickej skupiny Islamský štát vrátane distribúcie propagačného materiálu a vyobrazovania symbolov. Britský premiér David Cameron v auguste oznámil, že každý, kto ponesie zástavu islamistov, alebo sa pokúsi robiť nábor členov pre skupinu, bude zatknutý. Rakúsko zasa plánuje zakázať symboly Islamského štátu a zbaviť občianstva ľudí, ktorí vycestujú do zahraničia bojovať na strane džihádistov. Rakúske úrady odhadujú, že k islamistickým skupinám bojujúcim v zahraničí sa pripojilo viac než 140 ľudí z Rakúska, väčšinou cudzincov, ktorí tam požiadali o azyl. Vyjadrovanie podpory takýmto skupinám na internete sa stáva bežné.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá