Islamisti zverejnili nové video so zajatým britským novinárom

Islamisti zverejnili nové video so zajatým britským novinárom
Zdroj foto: TASR/AP
Sunnitská militantná organizácia Islamský štát (IS) zverejnila novú videonahrávku s bývalým vojnovým spravodajcom viacerých britských denníkov Johnom Cantlieom, ktorý sľubuje, že divákom odhalí pravdu o IS. Informoval o tom dnes spravodajský web International Business Times.

"V niekoľkých nasledujúcich príspevkoch vám ukážem pravdu o tom, ako sa Západ snaží vtiahnuť verejnosť do priepasti ďalšej vojny s Islamským štátom," prihovára sa z videa Cantlie.

Bývalý reportér novín Sunday Times, The Sun a Sunday Telegraph je oblečený v oranžovej väzenskej kombinéze a sedí za stolom. Vo videu nazvanom Lend Me Your Ears (Vypočujte si ma) upozorňuje, že nesledovať bude niekoľko klipov, ktoré si kladú za cieľ odhaliť "zmanipulované pravdy" šírené západnými médiami.

"Viem, čo si teraz pomyslíte. Myslíte si: Robí to len preto, lebo ho zajali, k hlave má priloženú zbraň a nútia ho, aby to urobil, že?" hovorí ďalej Cantlie.


"Áno, je to tak. Som zajatec, to nepopieram. Keď však vidím, ako ma naša vláda opustila a môj osud je v rukách Islamského štátu, nemám čo stratiť... Prečo sa naše vlády po dvoch katastrofálnych a nesmierne neobľúbených vojnách v Afganistane a Iraku hrnú do ďalšieho konfliktu, v ktorom nemôžu zvíťaziť," kladie rečnícku otázku Cantlie.

Divákom ďalej sľubuje, že im odhalí pravdu o tom, ako západné médiá - vrátane tých, pre ktoré kedysi pracoval - prekrúcajú skutočnosť a o Islamskom štáte a jeho pohnútkach neinformujú pravdivo. Spojeným štátom a Británii Cantlie vyčíta, že kým iné štáty sú o svojich občanoch zadržiavaných IS ochotné rokovať, jeho vlasť a Američania ich nechávajú napospas svojmu osudu.

Podľa International Business Times je pravdepodobné, že Cantlie svoj príhovor na videu číta pod nátlakom, pričom o jeho súčasnom mieste pobytu nie je nič známe. Je však pravdepodobné, že ho militanti z IS zadržiavajú v sýrskom meste, kde v predchádzajúcich týždňoch brutálne zavraždili amerických novinárov Jamesa Foleyho, Stevena Sotloffa a britského humanitárneho pracovníka Davida Hainesa. Je možné, že ide o mesto Rakka, ktoré je vo všeobecnosti pokladané za baštu islamistov. Cantlie tvrdí, že islamisti ho uniesli po príchode do Sýria v novembri 2012.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá