EÚ je sklamaná z nedostatočného pokroku jadrových rokovaní s Iránom

EÚ je sklamaná z nedostatočného pokroku jadrových rokovaní s Iránom
Zdroj foto:
Európska únia vo štvrtok vydala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila sklamanie z nedostatočného pokroku v rokovaniach o jadrovom programe Iránu a vyzvala tamojšiu vládu, aby spolupracovala s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) v otázke preverovania podozrení z možného vojenského rozmeru jadrových aktivít.

Dvadsaťosmička tak urobila v rámci zasadnutia orgánu so sídlom vo Viedni, ktorý v správe zverejnenej začiatkom septembra uvádza, že Irán stále neposkytol požadované odpovede napriek vypršaniu dohodnutej lehoty 25. augusta. Skupina šiestich svetových veľmocí pod záštitou EÚ vo štvrtok po dvojmesačnej prestávke pokračuje v samostatnom dialógu s Iránom, ktorého výsledkom by mala byť konečná dohoda o urovnaní jadrového sporu. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf a vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Catherine Ashtonová sa stretnú tentoraz na pracovnom obede v newyorskom sídle OSN.

"EÚ je sklamaná z veľmi obmedzeného pokroku vo veci možného vojenského rozmeru... Je podstatné a nutné, aby Irán plne a včasne spolupracoval s (medzinárodnou jadrovou) agentúrou, čo sa týka všetkých závažných otázok," vyhlásili zástupcovia dvadsaťosmičky. "Vyzývame Irán, aby preukázal spoluprácu poskytnutím prístupu agentúre ku všetkým osobám, dokumentom a objektom, ako požadovala."

Iránske vedenie sa snažilo MAAE pred rokovaniami s veľmocami presvedčiť, že jadrový program krajiny slúži výhradne na civilné účely. Potvrdenie zo strany medzinárodného orgánu by totiž malo predchádzať prípadnej politickej dohode.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá