Emir ubezpečil Merkelovú, že Katar nefinancuje extrémistov v Sýrii a Iraku

Emir ubezpečil Merkelovú, že Katar nefinancuje extrémistov v Sýrii a Iraku
Zdroj foto: SITA/AP
Katarský vládca, šejk Tamím ibn Hamad as-Sání, povedal dnes v Berlíne nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že jeho krajina bohatá na ropu nefinancuje žiadne teroristické organizácie v Sýrii či Iraku a nikdy to ani nerobila.

"To, čo sa deje v Iraku a Sýrii, je extrémizmus a takéto organizácie sú čiastočne financované zo zahraničia, ale Katar nikdy nepodporoval a nikdy nebude podporovať teroristické organizácie," povedal šejk as-Sání na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou, ktorého citovali agentúry Reuters a AP.

Katarský emir tak reagoval na otázku o vyjadreniach jedného nemeckého politika z augusta, ktorý naznačil, že Katar hrá rolu vo financovaní skupiny Islamský štát (IS), bojujúcej v Iraku a Sýrii.

Merkelová v reakcii vyjadrila potešenie, že emir mohol na verejnom fóre zodpovedať takúto otázku a "uviesť na pravú mieru mylné hodnotenia".

Ďalej povedala, že emir ju osobne uistil, že aj jeho krajina pokladá za svoju povinnosť bojovať proti militantom z IS. Merkelová dodala, že "nemá dôvod neveriť tomu, čo emir povedal".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá