Barteková v skeete bronzová, slovenské družstvo strieborné

Barteková v skeete bronzová, slovenské družstvo strieborné
Zdroj foto: SITA
Slovenská reprezentantka Danka Barteková získala v skeete na MS v streľbe zo všetkých zbraní bronzovú medailu. V španielskej Granade zdolala v súboji o 3. miesto Rusku Albinu Šakirovovú po nerozhodnom skóre 14:14 až v k.o. rozstrele, v ktorom triumfovala 6:5. V rámci svetových šampionátov tak získala už svoju štvrtú bronzovú medailu a zároveň si vybojovala miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Majsterkou sveta sa stala Američanka Brandy Drozdová, ktorá vo finálovom súboji zvíťazila nad Britkou Elenou Allenovou 14:13.

Ďalší kov strieborného lesku vybojovala Barteková zároveň v súťaži družstiev, kde spoločne s Andreou Stránovskou a Monikou Štibravou-Zemkovou obsadila v súčte nástrelov s výsledkom 213 bodov 2. priečku. Čestvá bronzová medailistka trafila 73 zo 75 letiacich terčov, Stránovská sa pomýlila celkovo štyrikrát a Štibravá-Zemková zaznamenala 69 presných pokusov. Majsterkami sveta sa v súťaži družstiev stali Britky v zložení Elena Allenová, Amber Hillová a Sarah Grayová. Bronzová priečka patrí Američankám.

Zverenka Juraja Sedláka mala od začiatku prvej časti finále jednotlivkýň presnú mušku a v úvodných dvoch sériách trafila všetky terče. Minula až svoj desiaty v poradí, zatiaľ čo Američanka Drozdová zostala ako jediná zo šestice finalistiek naďalej stopercentná. Práve ona napokon postúpila do záverečného boja o zlato z 1. priečky, no súperku jej prisúdil až rozstrel. V rýchlej smrti Barteková podľahla Britke Allenovej 1:2 a ďalej pokračovala súbojom o bronz s Ruskou Šakirovovou.

Obe strelkyne vstúpili do duelu o cenný kov presnou streľbou. Zaváhali až rovnako v tretej i štvrtej sérii a po nerozhodnom výsledku 14:14 musel o držiteľke bronzu rozhodnúť ďalší rozstrel. V jeho dramatickom závere mala pevnejšie nervy napokon Barteková a triumfovala 6:5.

Po nervydrásajúcich finálových minútach prekypovala slovenská reprezentantka šťastím. "Úžasné pocity. Boli to od rána veľmi ťažké preteky. Strelnica mi tu však sedí a vedela som, že to bude len o tom, ktorá z nás to ako psychicky zvládne. Od začiatku sa počítali vysoké čísla, ja som dala 73 a vedela som, že to bude 'istotka'. Vo finále som mala strašné stavy. Veľmi ťažko som to prežívala, ale naštartovala som sa a som rada, že mi to vyšlo. Krok do Ria je úspešne za nami," konštatovala pre TASR po pretekoch Barteková.

Jediná súčasná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) si tak na svetových šampionátoch vystrieľala v skeete už štyri medaily. Všetky mali bronzový lesk a získala ich postupne v rokoch 2005, 2006, 2010 a 2014. Jej najväčším úspechom v kariére na medzinárodnej scéne je ďalšia bronzová medaila z OH 2012 v Londýne. Na konte má aj dva prívlastky európskej šampiónky, a to z cyperskej Nikózie 2008 a ruskej Kazane o dva roky neskôr. Tento rok získala na ME v Sarlóspuszte bronz rovnako ako Suhli 2013. V roku 2012 sa stala víťazkou finále Svetového pohára v Maribore a premiérovo získala veľký glóbus.

výsledky
MS v strelectve - skeet žien
finále: 1. Brandy Drozdová (USA) 14, Elena Allenová (V.Brit.) 13
o bronz: 3. Danka BARTEKOVÁ (SR) 14 (6), 4. Albina Šakirovová (Rus.) 14 (5)

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá