V Izraeli odsúdili vodcu polygamnej sekty za sexuálne zločiny

V Izraeli odsúdili vodcu polygamnej sekty za sexuálne zločiny
Zdroj foto: SITA/AP
Vodcu polygamnej sekty Goela Racona dnes izraelský súd uznal vinným zo znásilnení, incestov a ďalších sexuálne motivovaných trestných činov. Zbavil ho však obvinenia z otroctva, čo v súdnej sieni v Tel Avive vyvolalo hlasné prejavy pobúrenia.

V súčasnosti 64-ročný muž si ako mesiáš vydržiaval harém najmenej 21 "manželiek", ktoré mu v stave takmer absolútnej poslušnosti priviedli na svet desiatky detí. Prípad vyšiel najavo v roku 2010, informovala agentúra Associated Press.

Podrobnosti prípadu šokovali Izraelčanov. Niektoré zo žien mali na tele vytetovanú podobu vodcu sekty s dlhými bielymi vlasmi a bradou spolu s jeho menom. Deti, ktoré mu priviedli na svet, boli pomenované po ňom - v rozličných variáciách jeho krstného mena Goel, čo je po hebrejsky "spasiteľ".

Jedna z obyvateliek harému, Yehudi Hermanová, vyjadrila vo vysielaní druhého televízneho kanálu radosť z jeho odsúdenia. Zdôraznila, že niektoré ženy a dokonca aj malé dievčatká poznamenal na celý život. A vyjadrila sklamanie, že nebol obvinený z otrokárstva, hoci sa to podľa nej dalo čakať, keďže sa ťažko dokazuje.


"Toto nebolo normálne otroctvo, kde niekomu zoberú pas, zamknú ho a zoberú mu fyzické veci... Toto bolo duševné, mentálne otroctvo,"
zdôraznila. Uviedla, že mala 17 rokov, keď sa stretla s Raconom, ktorý bol od nej o 30 rokov starší. Žila s ním 12 rokov a porodila mu päť detí, uviedla televízia.


Zatiaľ nie je známe, kedy súd vynesie rozhodnutie o treste.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá