Príjem rakúskych manažérov rastie rýchlejšie ako výkony ich firiem

Príjem rakúskych manažérov rastie rýchlejšie ako výkony ich firiem
Zdroj foto: ČTK
Príjmy členov správnych rád 20 firiem hlavného rakúskeho akciového indexu ATX v minulých rokoch rástli oveľa rýchlejšie ako firemné tržby a ich zisk. Rakúsky denník Die Presse sa odvoláva na analýzu Komory práce (AK), ktorá ju publikovala minulý týždeň.

V analýze sa konštatovalo, že príjmy vedúcich manažérov dosiahli vlani 47-násobok priemerného príjmu. Ešte v roku 2000 bol ročný príjem manažérov firiem indexu ATX vyšší len 20-násobne.

Prezident AK Rudi Kaske konštatoval, že sa tu o primeranosti skutočne nedá hovoriť.

V dlhodobom porovnaní sa príjmy členov správnych rád zvýšili nadpriemerne. Od roku 2003 do roku 2013 vzrástol ich ročný príjem z 559.031 na 1.327.564 eur, teda o 137 %, kým mediálny príjem (polovica Rakúšanov zarába viac, polovica menej) v rovnakom čase vzrástol z 23.324 eur o 21,8 % na 28.413 eur ročne. Index ATX v posudzovanom období dosiahol prírastok 65 %.

Od finančnej krízy v roku 2008 sa príjmy členov správnych rád podľa AK odpojili od burzových kurzov. Prepad akciových kurzov sa len čiastočne odrazil v poklese ich príjmov. O 40 % sa zvýšili aj také závažné prvky príjmu ako odstupné a podiel na výsledkoch spoločnosti. Pohyblivá časť príjmu manažérov dosiahla takmer takú úroveň ako jej fixnej zložky. V niektorých prípadoch zaznamenala až trojnásobok pevnej mesačnej odmeny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá