Ruský ropný koncern Rosnefť možno dostane od štátu finančnú pomoc

Ruský ropný koncern Rosnefť možno dostane od štátu finančnú pomoc
Zdroj foto: SITA
Ruský štátny ropný koncern Rosnefť môže dostať od vlády na zníženie svojho dlhu a financovanie prevádzky až 1,5 miliardy rubľov (31,36 miliardy eur). Uviedli to dnes ruské noviny Vedomosti, ktoré sa odvolávajú na premiéra Dmitrija Medvedeva. Informáciu prevzala agentúra Reuters.

Šéf Rosnefti Igor Sečin podľa vládneho zdroja, ktorý nechcel byť menovaný, požiadal v auguste štát o pomoc vo výške 1,5 miliardy RUB na prekonanie vplyvu sankcií, ktoré Západ uvalil na Rusko za jeho prístup ku kríze na Ukrajine. Noviny Vedomosti už minulý mesiac uviedli, že premiér Sečinov návrh, aby štát kúpil dlhopisy Rosnefti, pravdepodobne nepodporí.

Ale Medvedev pre dnešné vydanie Vedomosti uviedol, že spoločnosť Rosnefť, ktorá sa podieľa 40 % na celkovej ťažbe ropy v Rusku, možno nakoniec dostane pomoc od štátu.

Podľa Medvedeva spomínané číslo síce pôsobí impozantne, ale Rosnefť nedostane túto sumu naraz. Premiér nedávno rokoval o investičnom programe Rosnefti a konštatoval, že firma si musí udržať súčasný objem ťažby, pretože je jedným z hlavných zdrojov daňových príjmov štátu. A preto by vláda mala pomôcť ropnému koncernu s investíciami. Kabinet teraz uvažuje o špecifických formách a možnostiach podpory.

Rosnefť potrebuje do konca roka splatiť dlhy vo výške 440 miliárd RUB a ďalších 626 miliárd RUB musí zaplatiť na budúci rok. Firma si totiž vlani požičala 55 miliárd USD (42,48 miliardy eur) na financovanie akvizície britsko-ruskej ropnej firmy TNK-BP.

Aj iným ruským spoločnostiam, ktoré zasiahli sankcie, vrátane banky VTB, už vláda schválila finančnú pomoc. Medvedev verí, že sa pomoc spoločnosti Rosnefť, ktorá je jedným z najväčších platcov daní v Rusku, štátu vráti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá