Sankcie by obmedzili české dodávky pre ropný priemysel za 5 mld. Kč

Sankcie by obmedzili české dodávky pre ropný priemysel za 5 mld. Kč
Zdroj foto: ČTK
V prípade prijatia pôvodného návrhu protiruských sankcií by boli ohrozené dodávky českých firiem pre ropný priemysel za 5 miliárd Kč (181,19 milióna eur). V televízii Prima to povedal minister priemyslu a obchodu Jan Mládek. Informoval o tom server iDNES.cz.

Vláda už skôr uviedla, že Českej republike sa podarilo presadiť pripomienky, ktoré zabránia hroziacim stratám vo výške 8 miliárd Kč. "Najskôr sme zistili 2,7 miliardy Kč za obrábacie stroje dvojakého využitia. Potom sa dodatočne zistilo, že sú tam ďalšie položky, týkajúce sa ropného priemyslu a spracovania ropy. To bolo ďalších 5 miliárd Kč. Po zaokrúhlení ide teda zhruba o 8 miliárd Kč," vyčíslil Mládek možné škody.

Európska únia nemusela podľa Mládka siahať po takých rozsiahlych opatreniach. "Osobne si myslím, že pokiaľ Európa mala k nejakým sankciám pristúpiť, tak sa mali týkať maximálne dvoch oblastí, a to zbrojárskych exportov, prípadne finančnej oblasti. Robiť také nezmysly ako obmedzovať export českých obrábacích strojov, čo na ruskú politiku ani schopnosti produkovať zbrane nebude mať žiadny vplyv, je akurát strata pre české podniky a strata českých pracovných miest," dodal Mládek.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá