Máte vy vôbec rozviedku, uťahoval si zo Zemana švédsky minister

Máte vy vôbec rozviedku, uťahoval si zo Zemana švédsky minister
Zdroj foto: ČTK
Český prezident Miloš Zeman sa na summite NATO vo Walese stal terčom pichľavej poznámky zo strany švédskeho ministra zahraničných vecí. Carl Bildt si z postoja českého prezidenta uťahoval potom, čo Zeman poznamenal, že Praha bude žiadať jasné dôkazy o ruskej prítomnosti na východe Ukrajiny.

Zeman svoju pozíciu zopakoval krátko pred začiatkom podvečernej schôdzky aliančných lídrov s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. Šéf švédskej diplomacie potom vyhlásil, že Rusko už na Ukrajine celkom zjavne intervenovalo dvakrát: najprv pri obsadení Krymu a teraz vo východných častiach krajiny. "Neviem či existuje česká spravodajská služba, máte ju? Mohol by sa spýtať ich," navrhol Bildt na adresu českého prezidenta pred novinármi.

Na rozdiel od hlavy štátu nemá o ruskej prítomnosti na Ukrajine pochybnosti český minister zahraničia Lubomír Zaorálek. O zapojení ruských síl podľa neho svedčí celá rada indícií. Dôležité podľa neho je, aby Praha dospela k jednotnému záveru. "Som presvedčený, že to zvládneme a budeme taktiež schopní podporiť jednotnú pozíciu aliancie," poznamenal Zaorálek. Česká republika sa podľa svojho ministra zahraničia bude podieľať na opatreniach, ktoré na summite NATO prípadne prijme k posilneniu bezpečnosti svojich východoeurópskych členov.

Informácie priniesol portál iDNES.cz.

Zeman pripúšťa, že na Ukrajine bojujú ruskí dobrovoľníci

Český prezident Miloš Zeman je aj po summite NATO vo Walese presvedčený, že na východe Ukrajiny neoperujú regulérne ruské jednotky, pripustil však, že na strane tamojších povstalcov bojujú tisíce ruských dobrovoľníkov. Tí sú tam podľa vyhlásenia ruských predstaviteľov údajne na dovolenke. „Horšie miesto na dovolenku ako východ Ukrajiny si v súčasnosti neviem predstaviť,“ povedal v piatok na tlačovej konferencii Zeman, ktorý reagoval na kritiku švédskeho ministra zahraničných vecí Carla Bildta potom, čo Zeman žiadal jasné dôkazy o ruskej prítomnosti na východe Ukrajiny.

Na Ukrajine ide podľa českého prezidenta o „hybridnú vojnu“, o ktorej sa šíri mnoho dezinformácií. Konflikt však jednoznačne nepovažuje za ruskú inváziu, keďže na vpáde do cudzej krajiny by sa podľa neho zúčastnilo oveľa viac vojakov. V tejto súvislosti pripomenul inváziu bývalého Československa, na ktorej sa v auguste 1968 zúčastnilo až 150 000 vojakov. „Len idiot by teraz poslal na Ukrajinu uniformovaných vojakov s rinčiacimi zbraňami a ruskými vlajkami,“ poznamenal.

Zeman nie je proti sprísneniu a rozšíreniu sankcií voči Rusku v prípade, že bude porušené najnovšie prisľúbené prímerie. To má podľa neho jasné podmienky, pričom najhlavnejšími pre Rusko je „odvolanie jeho vojakov z dovolenky“ a zastavenie vyzbrojovania ukrajinských separatistov. V prípade, že prímerie bude platiť, je český líder za uvoľnenie sankcií voči Rusku. Zeman podľa vlastných slov súhlasil aj s doterajšími „odstrašujúcimi opatreniami, ktoré mohli odradiť Rusko od skutočnej invázie na Ukrajinu“.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá