Lipšic: Finančné skupiny sa mi chcú pomstiť

Obvinenie bývalých kolegov niekdajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica - Milana Krajniaka a Marcela Klimeka pre nákup nového odpočúvacieho systému považuje Lipšic za jeden z ďalších útokov finančných skupín voči nemu a jemu blízkym osobám.

„Finančnú skupinu Penta sme začali vyšetrovať v kauze Gorila. Od tej doby už na mňa a mojich kolegov skúšali hocičo. Podvrhnuté spravodajské dokumenty, podvrhnuté esemesky, čokoľvek, čo mohlo zdiskreditovať mňa alebo mojich blízkych. Teraz skúšajú toto,“ konštatoval dnes na tlačovej besede Lipšic. Buď polícia alebo prokuratúra podľa Lipšica koná na podnet jedného zo šéfov Penty Jaroslava Haščáka. Opozičný poslanec mal už pred trištvrte rokom informáciu, že Haščák sa údajne snaží ovplyvniť orgány prokuratúry, aby vzniesli obvinenie voči nemu samotnému, Krajniakovi i Klimekovi. Lipšic o tom informoval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára i ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Haščák mal rovnako Tomovi Nicholsonovi podľa Lipšica povedať, že verejným nepriateľom číslo jedna stále je a bude Daniel Lipšic.

„Ako minister vnútra som sa pred štyrmi rokmi rozhodol, že na Slovensku musíme skoncovať s nelegálnymi odposluchmi, s kšeftovaním s nelegálnymi odposluchmi a s biznisom, ktorý z toho majú vplyvné skupiny a zločinecké skupiny,“ vysvetlil Lipšic začiatok kauzy. Z obchodovania s nelegálnymi odposluchmi podľa jeho slov dlhé roky profitovali mnohí oligarchovia, zločinecké a finančné skupiny. Od okamihu, keď oznámili modernizáciu systému, ktorého cieľom bolo zabrániť nelegálnym odposluchom, začali útoky na neho samotného i jeho kolegov. „Jednou z finančných skupín, ktorá najviac profitovala na tomto starom systéme, bola finančná skupina Penta,“ dodal Lipšic. Penta podľa neho pracuje spravodajským systémom východného typu. Zdôraznil, že odpočúvací systém vybrali v transparentnom konaní nad rámec zákona, v komisii sedel aj zástupca opozície.

Finančné skupiny Lipšic vyzval, aby obvinili aj jeho, ak má odpočúvací systém predstavovať nevýhodnú kúpu. „Tak smelo do toho,“ vyzval finančné skupiny. Na ministerstve vnútra je podľa jeho slov dostatok dôkazov o tom, že systém je plne prevádzkyschopný. Reči o nefunkčnosti systému považuje Lipšic za dezinformácie. 
Predseda hnutia NOVA zdôraznil, že sú jedinou stranou, ktorá poukazuje na kauzy finančných skupín, v čom budú naďalej pokračovať.

"Poslanec Lipšic nezaujíma našu investičnú skupinu a preto nemáme ani záujem bližšie komentovať a riešiť jeho problémy. Naši predstavitelia a pracovníci sú dostatočne zaneprázdnení riadením portfólia firiem a investícií, v ktorých zamestnávame v celom regióne viac ako 30 000 ľudí. K žiadnemu kontaktu medzi našimi predstaviteľmi a pracovníkmi policajných zložiek či prokuratúry, ktoré by sa týkali trestnoprávnych aspektov spravovania Ministerstva vnútra SR Danielom Lipšicom a jeho spolupracovníkmi nikdy a nijak nedošlo," reagoval PR Manager Penty Martin Danko.

Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Marcel K. a Milan K. sú obvinení z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR, rezort do vyšetrovania nevstupuje. "Za rezort vnútra môžeme konštatovať, že nákupu odpočúvacieho zariadenia predchádzali prezentácie niekoľkých systémov dostupných na trhu pred odbornou komisiou. Nakúpený systém patril v tom čase k najlepším na trhu," uvádza sa v stanovisku ministerstva. Architektúru odpočúvacieho systému, ktorý bol zakúpený v roku 2011, plánuje rezort vnútra v celku využiť na jeho kompletné dokončenie a uvedenie do prevádzky. "Ministerstvo nemôže komentovať výšku škody a nevieme povedať, ako došlo k jej výpočtu vzhľadom na to, že plánujeme plnú funkčnosť systému vrátane už zakúpených súčasti," uvádza rezort.

Pozrite si aj tlačovú besedu

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá