Zdržanlivá Viedeň pristúpila ku kritike Ruska

Zdržanlivá Viedeň pristúpila ku kritike Ruska
Zdroj foto: SITA/AP
Rakúsky kancelár Werner Faymann v utorok pritvrdil doterajší zmierlivý postoj vlády vo Viedni k Rusku. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády obvinil Moskvu zo zavádzania a takzvanej "salámovej metódy" v súvislosti s krízou na Ukrajine.

Faymann potvrdil, že Viedeň na rozdiel susedných krajín ako Slovensko, Česko a Maďarsko podporí pritvrdenie sankcií voči Rusku a to aj napriek prípadným negatívnym dopadom na rakúsku ekonomiku. Na druhej strane však odmieta akékoľvek použitie sily a vyzval všetky strany na dosiahnutie diplomatického riešenie vzniknutej situácie.

"Nemôžeme vravieť, že sme všetci za slobodu, no peniaze musia tiecť naďalej. Ak je nevyhnutné brániť slobodu a medzinárodné právo, Rakúsko bude v prvej línii," uviedol predseda rakúskej vlády, podľa ktorého sú vyjadrenia Moskvy na margo prítomnosti ruských vojakov na východe Ukrajiny "čoraz zjavnejšie provokatívne". "Nikto tomu nemôže veriť, takže je nutné vyslať jasné politické posolstvo"," dodal kancelár Rakúska, ktoré ruský prezident Vladimir Putin napriek napätiu medzi Západom a Moskvou v júni navštívil. Rusko a Rakúsko totiž majú široko rozvinuté obchodné vzťahy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá