Rusko a Čína začali výstavbu nového plynovodu Sila Sibíri

Rusko a Čína začali výstavbu nového plynovodu Sila Sibíri
Zdroj foto: SITA/AP
Rusko a Čína dnes spustili výstavbu prvej časti nového plynovodu Sila Sibíri, ktorý by do piatich rokov mal začať dodávať plyn do Číny. Informovali o tom agentúra RIA Novosti a server BBC.

Po 10 rokoch diskusií v máji tohto roka Rusko podpísalo s Čínou lukratívny kontrakt, v rámci ktorého bude spoločnosť Gazprom počas 30 rokov ročne dodávať do Číny 38 miliárd kubických metrov plynu. Hodnota kontraktu dosahuje okolo 400 miliárd USD (304,58 miliardy eur).

Pre Rusko je to kľúčový kontrakt, keďže mu umožní znížiť závislosť od európskych odberateľov, najmä teraz, keď Európska únia uvalila na Moskvu sankcie za jej podiel na kríze na východe Ukrajiny. Dodávku plynu do Číny by mal zabezpečiť práve plánovaný plynovod Sila Sibíri s dĺžkou takmer 4000 kilometrov, s ktorého výstavbou sa dnes začalo. Na slávnostnej ceremónii neďaleko mesta Jakutsk sa zúčastnili ruský prezident Vladimir Putin a čínsky vicepremiér Čang Kao-li. Náklady na výstavbu plynovodu sa odhadujú zhruba na 21 miliárd USD.

Čínsky vicepremiér v tejto súvislosti povedal, že Peking plánuje začať výstavbu svojej sekcie plynovodu v prvej polovici budúceho roka. Prvý plyn do severovýchodnej oblasti Číny by mal plynovod začať dodávať začiatkom roku 2019, a to z ložiska Čajanda v Jakutskej oblasti, z ktorého by sa malo začať ťažiť koncom roku 2018. V súčasnosti je najväčším dodávateľom plynu do Číny Turkménsko.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá