V Minsku pokračujú rokovania o Ukrajine

V bieloruskom Minsku sa dnes stretnú zástupcovia Kyjeva, Moskvy a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pokúsia sa nájsť diplomatické riešenie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Lavrov v MGIMO: Rusko na Ukrajine nepodnikne vojenskú intervenciu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyhlásil, že Rusko na Ukrajine nepodnikne vojenskú intervenciu. Moskva sa zasadzuje za riešenie krízy výlučne pokojnou cestou, zdôraznil.

"Vojenské zasahovanie nebude, my sme výlučne za pokojné riešenie tejto veľmi zložitej krízy, tejto tragédie. Všetko, čo robíme, je zamerané na to, aby sa presadili politické prístupy," uviedol Lavrov vo svojom vystúpení na pôde Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov.

Lavrov poznamenal, že si veľmi veľa sľubuje od dnešných rokovaní v Minsku, kde sa stretnú zástupcovia Ruska, Ukrajiny, OBSE, ako aj zástupcovia proruských separatistov z východu Ukrajiny. Vyslovil nádej, že rokovania povedú k uzavretiu "okamžitého a bezpodmienečného prímeria".

Zopakoval, že Rusko "urobí všetko, čo od neho závisí", aby presadilo politické urovnanie konfliktu za súčasného rešpektovania nárokov všetkých regiónov a politických síl na Ukrajine.

Šéf ruskej diplomacie tiež apeloval na stiahnutie ukrajinských vládnych jednotiek z pozícií, z ktorých môžu zasiahnuť civilné ciele, informovala agentúra Reuters.

Medzičasom dnes ukrajinské ministerstvo obrany ubezpečilo, že jeho jednotky nikdy neostreľovali mestá. Uviedol to dnes v rozhovore pre televíziu Ukrajina poradca ministra obrany Oleksandr Daniľuk.

Zdôraznil, že ostreľovanie miest, v ktorých "nie sú strategické formácie teroristov", by nemalo žiaden zmysel. Dodal, že aj v tých mestách, kde "teroristi" boli - ako v Slovjansku či Kramatorsku, vládne sily nepodnikli ani delostrelecké ani letecké útoky na miesta, kde sú civilisti.

Zo streľby do civilistov Daniľuk naopak obvinil proruských separatistov. Útoky na civilistov sú podľa jeho slov "podstatou tejto teroristickej vojny".

Lavorv na margo sankcií: Rusko bude chrániť svoju ekonomiku i občanov

Moskva je presvedčená, že vo vzťahoch s USA a EÚ je "možné a nutné vrátiť sa na cestu pragmatickej spolupráce na základe rovnoprávnosti a vzájomného rešpektovania sa", vyhlásil dnes v ruskej metropole ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Dodal, že v záujme dosiahnutia tohto cieľa sa však treba vzdať "absolútne bezperspektívnej politiky ultimát a sankcií".

V reakcii na už uvalené západné sankcie a hrozbu ďalších v súvislosti s vyostrením situácie na východe Ukrajiny v uplynulých dňoch Lavrov uviedol, že Rusko bude chrániť "svoju ekonomiku, svoju sociálnu sféru, svojich občanov a podnikateľské kruhy".

V prejave na pôde Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov Lavrov vyhlásil, že Rusko sa nechystá vystúpiť zo Svetovej obchodnej organizácie, naopak - chce využiť všetky možnosti spojené s členstvom.

Dodal, že Rusko nikto nevylúčil ani zo skupiny G8, "partneri len jednoducho neprišli na summit v Soči".
Spresnil, že G8 ani nie je organizáciou, odkiaľ možno niekoho vylúčiť. "Je to klub, v ktorom sa debatuje o otázkach spoločného záujmu," vysvetlil.

Vyslovil názor, že význam G8 sa v posledných rokoch zmenil na "prestížnu príležitosť posedieť si po boku amerického prezidenta alebo s prezidentmi významných európskych krajín". Lavrov v prejave pred budúcimi diplomatmi vyzdvihol rastúcu dôležitosť skupiny G20.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Putin: Kyjevské vedenie nechce viesť priamy politický dialóg so separatistami

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obvinil kyjevské vedenie z odmietania priamych rokovaní s východoukrajinskými separatistami, ktorým sa v uplynulých dňoch podarilo vytlačiť vládne vojská z ich doterajších pozícií.

"Súčasné kyjevské vedenie nechce viesť vecný politický dialóg s východom svojej krajiny," vyhlásil Putin podľa ruských agentúr v rozhovore pre britskú spoločnosť BBC.

Na margo aktivít proruských jednotiek Putin uviedol, že ich cieľom "je vytlačiť vládne sily z veľkých miest na východe krajiny". "Cieľom síl odporu je vytlačiť tieto ozbrojené sily a delostrelectvo, aby nemali možnosť strieľať po obývaných štvrtiach (miest)," vyhlásil ruský prezident.

Putin podľa ITAR-TASS v súvislosti s tým upozornil, že "v Európe sa snažia nevšímať si", že ukrajinské vládne jednotky ostreľujú štvrte obývané civilistami.

Ruský prezident upozornil, že sa začína veľmi dôležitý proces "priamych rokovaní". Pripomenul, že ide o výsledok intenzívneho úsilia ruskej strany, ako aj ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a európskych partnerov. "Bolo treba na tom dlho pracovať, ale nakoniec sa nám podarilo dohodnúť," vysvetlil Putin. "Teraz sa obnovujú kontakty," dodal.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Rusko zo začatia priamej a otvorenej agresie

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

TOP videá

Ukrajinské jednotky sa stiahli z letiska pri Luhansku

Ukrajinské jednotky sa na základe rozkazu stiahli z letiska pri Luhansku, informoval dnes hovorca Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) Ukrajiny Andrij Lysenko.

Podľa predchádzajúceho vyhlásenia armády ukrajinskí výsadkári bojovali proti "práporu ruských tankov" v snahe udržať letisko pod kontrolou.

"Ukrajinské sily dostali rozkaz a stiahli sa z letiska," citovala Lysenka agentúra Reuters.

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina hovorca SNBO taktiež oznámil, že za posledných 24 hodín zahynulo v bojoch so separatistami sedem ukrajinských vojakov a 25 utrpelo zranenia.

Podľa agentúry Ukrinform sily protiteroristickej operácie (ATO) na juhovýchode Ukrajiny zlikvidovali za posledných 24 hodín "80 bojovníkov a štyri kusy techniky".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá