Na letecké dni v Sliači prúdia aj vzhľadom na dobré počasie tisícky ľudí

Na letecké dni v Sliači prúdia aj vzhľadom na dobré počasie tisícky ľudí
Zdroj foto: SITA
Tisícky ľudí popri ceste a kilometrové kolóny áut dnes už od rána prúdili zo smeru od Zvolena i Banskej Bystrice do areálu Leteckej základne na Sliači. Záujem o Medzinárodné letecké dni (MLD) SIAF bol aj vzhľadom na dobré počasie obrovský.

"Záujem je skutočne veľký. Vidíme to na množstve prichádzajúcich ľudí, ktorí neprestávajú chodiť ani niekoľko hodín po začiatku leteckých dní," povedal TASR riaditeľ MLD Hubert Štoksa. "Presné počty však budeme mať až po skončení podujatia," dodal.

Divákov zaujalo svojou precíznosťou a vysokou dávkou profesionality hneď úvodné vystúpenie lietadla L-159 ALCA. K dokonalosti ju doviedli aj nasledujúce štyri lietajúce stroje Flying Bulls, pri ktorých sa mnohým prizerajúcim zatajoval dych.

Letecké dni slávnostne otvorili o 11.00 h za prítomnosti prezidenta SR Andreja Kisku a ministra obrany Martina Glváča. Otvorenie spestrili spevom 44-členná skupina mužov z horehronských partizánskych obcí a Martin Babjak. Nad hlavami návštevníkov sa v tom čase z vrtuľníkov spúšťali asi dve desiatky parašutistov zo zúčastnených krajín.

Divákov ešte popoludní čaká napríklad prezentácia dopravného lietadla C-27 J Spartan, lety MiGov-29 a Očovských bačov a tiež atraktívna rýchlostná súťaž stíhačky L-39 Delfín s autom Ariel Atom.

K dispozícii sú tiež viaceré stánky s modelmi lietadiel, leteckými suvenírmi, desiatky strojov sú pre divákov na ploche letiska na statické ukážky.

Letecké dni ponúknu rovnaký program divákom aj v nedeľu 31. augusta.

M. GLVÁČ: Na leteteckých dňoch prezentujeme občanom prácu vzdušných síl

Minister obrany SR Martin Glváč sa dnes na letisku Sliač zúčastnil na slávnostnom otvorení Medzinárodných leteckých dní SIAF 2014. V poradí už 4. ročník najväčšej leteckej udalosti na Slovensku otvoril symbolicky prelet dvoch stíhacích lietadiel MiG-29, troch lietadiel L-39 a vládneho špeciálu Tu-154. Ani tentoraz nechýbal zoskok parašutistov s vlajkami zúčastnených krajín.

„Letecké dni sú skvelou príležitosťou ako občanom odprezentovať prácu našich vzdušných síl. Môžu si zblízka pozrieť techniku, s ktorou vojaci pracujú, a aj ju porovnať s technikou iných krajín. Sami tak môžu vidieť, že ten stav nie je ideálny a modernizácia, ktorú v zmysle schválenej koncepcie rozvoja vzdušných síl plánujeme, je skutočne nevyhnutná. Je dôležité uvedomiť si, že vojenské letectvo má svoje nezastupiteľné miesto nielen pri ochrane vzdušného priestoru, ktorý zabezpečuje, ale aj v rámci domáceho krízového manažmentu,“ povedal minister Glváč.

Tohtoročné letecké dni slávnostne otvoril riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa. „Medzinárodné letecké dni už dávno prerástli hranice stredoslovenského regiónu a stali sa celonárodnou oslavou s medzinárodným rešpektom,“ zdôraznil vo svojom príhovore. Na slávnostnom otvorení sa dnes prvýkrát zúčastnil aj nový prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2014 sa konajú už tradične dva dni, počas ktorých čaká návštevníkov pestrý program. Vzdušné sily budú reprezentovať už spomínané lietadlá MiG-29 a L-39, ale aj vrtuľníky Mi-17 a lietadlá L-410. V rámci sprievodných podujatí si budú môcť návštevníci pozrieť statické aj dynamické ukážky Ozbrojených síl SR. Zblízka si tiež budú môcť pozrieť čln aktuálneho majstra Európy vo vodnom motorizme Mariána Junga, ktorý je dlhoročným úspešným reprezentantom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. V nedeľu sa zase môžu tešiť na autogramiádu biatlonistky Anastazie Kuzminovej a atléta Mateja Tótha. Ozbrojené sily budú na leteckých dňoch pripravené aj na prípadných záujemcov o vstup do ich radov. Všetky otázky, ktoré s tým súvisia, návštevníkom zodpovedia príslušníci regrutačnej skupiny.

Okrem Slovenska budú mať na SIAF 2014 svojich zástupcov napríklad Česká republika, Taliansko, Maďarsko, Poľsko, Turecko, Švédsko, Rakúsko, či Veľká Británia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá