Platini nevyzve Blattera vo voľbách prezidenta FIFA

Aktualizované:
Michel Platini sa rozhodol - nebude kandidovať v budúcoročných voľbách prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Francúz to povedal na stretnutí so zástupcami členských krajín Európskej futbalovej únie (UEFA) za zatvorenými dverami v Monaku.

"Je to moje rozhodnutie. Chcel som urobiť to, čo je najlepšie pre UEFA," uviedol Platini, ktorého funkcionári odmenili potleskom.

Odhodlanie pokračovať v práci pre UEFA delegáti len privítali. "Prijali sme to pokojne. Myslím si, že je to logické rozhodnutie," uviedol prezident Islandskej futbalovej asociácie Geir Thorsteinsson. "Dal najavo, že má pred sebou dôležitú prácu a zostane predsedom. Je to len dobré a vítame to," uviedol člen UEFA Michel D´Hooghe, ktorý je aj v exekutíve FIFA.

S lídrom Európskej futbalovej únie (UEFA) Platinim sa počítalo ako s nástupcom doterajšieho prezidenta FIFA Seppa Blattera. Francúz však rozhodnutie dlho odkladal, napokon malo padnúť po majstrovstvách sveta v Brazílii. Sedemdesiatosemročný Blatter medzitým vzal späť slovo dané po voľbách v roku 2011 a viackrát vyhlásil, že sa mieni uchádzať o ďalší, už piaty štvorročný mandát.

Pred MS 2014 Platini deklaroval, že nepodporí Blatterovi kandidatúru a predstavitelia UEFA dali na rokovaniach v Sao Paule Švajčiarovi jasne najavo, že si neželajú jeho pokračovanie vo funkcii. Člen exekutívy UEFA a prezident Kráľovského holandského futbalového zväzu Michael van Praag ho dokonca otvorene vyzval, aby sa viac neusiloval o zvolenie do funkcie, pretože počas jeho úradovania klesla reputácia FIFA.

Voľby sa uskutočnia budúci rok v máji, zatiaľ jediným potvrdeným kandidátom je iný Francúz Jérome Champagne.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá