Diaľničné nálepky sa v roku 2015 zdražovať nebudú

Diaľničné nálepky sa v roku 2015 zdražovať nebudú
Zdroj foto: TASR
Vodiči osobných áut by mali aj v roku 2015 platiť za diaľničné nálepky rovnaké ceny ako v tomto roku. Rezort dopravy pod vedením Jána Počiatka (Smer-SD) sa ich totiž nechystá zvyšovať.

"Cenu diaľničných známok pre rok 2015 neplánujeme meniť," uviedol pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči áut do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest. Aj v budúcom roku by tak mali za ročnú známku zaplatiť 50 eur, mesačná nálepka má stáť rovnako 14 eur a 10-dňová 10 eur.

V budúcom roku chce pritom štát zaviesť do praxe aj elektronické diaľničné známky, ktoré majú nahradiť doterajšie papierové. Podľa úvah Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) by sa však prvých šesť mesiacov mali zachovať obidva druhy nálepiek, teda papierové aj elektronické.

Má to byť akési prechodné obdobie, počas ktorého si budú motoristi zvykať na nový systém. Aktuálne pritom diaľničiari súťažou vyberajú dodávateľa, ktorý má od januára 2015 poskytovať komplexnú službu výberu, evidencie a kontroly elektronických diaľničných známok. Predpokladajú, že hodnota zákazky bude 35 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá