Pešková získala na OHM striebro v behu cez prekážky, boxer Takács piaty

Aktualizované:
Pešková získala na OHM striebro  v behu cez prekážky, boxer Takács piaty
Zdroj foto: ČTK
Slovenská výprava sa na II. olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu dočkala prvej medaily. V behu na 400 m cez prekážky získala Michaela Pešková časom 58,26 v osobnom rekorde striebro. Informovala o tom oficiálna internetová stránka Slovenského olympijského výboru (SOV).

Zlatú medailu si vybojovala takisto v osobnom rekorde (57,91) Juhoafričanka Gezelle Magermanová.
Do A-finále postúpila Pešková s tretím najlepším časom 59,44 s za dvoma pretekárkami, ktoré si v rozbehoch utvorili osobné rekordy - Magermanová z JAR 58,57 s a Nemka Demesová 58,68 s. "Vo finále však bolo treba bežať ešte rýchlejšie. Pešková sa od začiatku držala dobre, aj keď jej tréner Eduard Čordáš stopkami nameral, že po ôsmu prekážku bežala stále na úrovni svojho rozbehového výkonu. Zato medzi deviatou a desiatou prekážkou bežala najrýchlejšie zo všetkých a na poslednej prekážke ešte viedla! V závere však neodolala silnému finišu Juhoafričanky Gezelle Magermanovej, ktorá vyhrala v osobnom rekorde 57,91 s," informuje olympic.sk. Pešková prebehla métou ako druhá v osobnom rekorde 58,26. Tento čas je zároveň jej už v poradí 8. dorastenecký a 3. juniorský slovenský rekord na tejto trati. Bronz získala takisto v osobnom maxime 58,60 s Dánka Kirkegaardová.

"Samozrejme, som veľmi šťastná, ale mrzí ma, že som na posledných metroch stratila prvé miesto. Veľmi som chcela vyhrať a myslela som si, že sa mi to podarí, nevyšlo to však. Rozhodli posledné metre, keď som ja už nevládala. Vyhrala lepšia. Aby som nabudúce vyhrala ja, budem musieť ešte viac trénovať... Čas ma však veľmi potešil, utvorila som ním tri rekordy zároveň. Som s ním veľmi spokojná, nečakala som, že si dnes zabehnem 'osobák'. Tejto disciplíne sa venujem len dva roky – predtým som behala šprinty a 100 m prekážok - a teší ma, že stále napredujem," uviedla Pešková pre web SOV.

Tréner Eduard Čordáš bol s výkonom svojej zverenky veľmi spokojný. "Miška odviedla to, na čo bola pripravená. Ja som od nej očakával takýto výkon a približne aj taký čas, aký dosiahla. Medzi deviatou a desiatou prekážkou vydala zo seba maximum, vo finiši jej už tie sily chýbali. Škoda, že v závere podľahla Magermanovej, ale treba objektívne povedať, že na čas pod 58 sekúnd Pešková ešte nemá," hodnotil a dodal: "Už bolo načase, že sme tu v Nankingu získali medailu!"


V pondelok sa v boxerskom ringu predstavil Michal Takács, ktorý uspel v zápase o piate miesto v kategórii do 56 kg s Tunisanom Mekkim Ben Saidom. Slovenský reprezentant vyhral pomerne tesne 2:1, keď pomer bodov u jednotlivých rozhodcov bol 29:28, 29:28, resp. 27:30.


"Bol to dosť ťažký a miestami nervózny zápas. Ako vysvitlo po zverejnení bodovania jednotlivých rozhodcov, po dvoch kolách bol stav vyrovnaný. Ale v treťom bol Michal zjavne lepší, v podstate neinkasoval žiadny úder," cituje olympic.sk Takácsovho trénera Pavla Hlavačku, ktorý na margo súpera dodal: "Na MS juniorov bol Tunisan takisto ako Michal vo štvrťfinále, ale skončil za ním a miestenku do Nankingu dostal vďaka tomu, že strieborný z MSJ – Kazach – na OHM neštartuje." Hlavačka zároveň uviedol, že s výkonmi svojho zverenca na OHM je spokojný: "V oboch zápasoch potvrdil, že patrí do juniorskej svetovej špičky," konštatoval. "Pritom v boxerskom turnaji patril k najmladším. Napríklad Brit McGrail, s ktorým tesne prehral v prvom kole a ktorý dnes získal bronz, je o rok starší," poznamenal tréner.


Atletika:
Dievčatá - 400 m prek, A-finále (8): 1. Magermanová (JAR) 57,91 s, 2. Michaela Pešková (SR) 58,26 – dorastenecký a juniorský rekord SR, 3. Kirkegaardová (Dán.) 58,60

Box:
Chlapci - do 56 kg, zápas o 5. miesto:
Michal Takács (SR) - Ben Said (Tun.) 2:1

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá