ČEZ vážne zvažuje kúpu Slovenských elektrární

Aktualizované:
Česká energetická spoločnosť ČEZ vážne uvažuje o ponuke za majoritný podiel v Slovenských elektrárňach. Píše o tom The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaného vysokého predstaviteľa spoločnosti.

Taliansky Enelponúka na predaj svoj 66-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, ktorý kúpil v roku 2006 za 840 mil. eur. Spolu s predajom rumunských pobočiek chce takto znížiť svoj dlh. Analytici očakávajú, že hodnota slovenských aktív Enelu by mohla predstavovať zhruba 2 mld. eur.

V posledných rokoch sa pritom ČEZ väčších transakcií nezúčastňoval. Avšak po zrušení tendra na výstavbu atómovej elektrárne v apríli tohto roka má koncern k dispozícii určitý kapitál, ktorý môže využiť na akvizície, píše The Wall Street Journal. "Všetci na oboch stranách vedia, že tak Enel ako aj ČEZ robia svoju domácu úlohu a pripravujú sa na oficiálny proces predaja (Slovenských elektrární, pozn. red.),“ povedal minulý týždeň v rozhovore šéf divízie stratégie ČEZ-u Pavel Cyrani.

Ako dodal, ČEZ a Enel spustia oficiálne rozhovory o predaji podielu ihneď ako Enel odštartuje formálny proces rokovaní. PredstaviteliaEnelu pritom hovoria, že by chceli transakciu uzavrieť ešte v tomto roku, avšak odmietli dať konečný termín na ponuky a takisto komentovať, kto o podiel prejavil záujem.

Cyrani povedal, že ČEZ zvažuje viaceré modely financovania pre potenciálnu ponuku, avšak nechcel ich ďalej konkretizovať. Hovorí tiež, že je príliš skoro diskutovať o hodnote Slovenských elektrární. Tvrdí však, že ČEZ a Slovenské elektrárne sú si geograficky, politicky a kultúrne blízko, čo by robilo spojenie jednoduchším. "Výhody z nášho uhla pohľadu sú relatívne jasné,“ povedal.

Problémovou časťou dohody by mohla byť dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach, ktorá sa aj kvôli sprísneným bezpečnostným opatreniam po havárii vo Fukušime niekoľkokrát predĺžila a jej cena stúpa. Cyrani hovorí, že odhady, koľko si ešte dostavba Mochoviec vyžiada, sa líšia až do výšky 1 mld. eur, čo zvyšuje neistotu týkajúcu sa celkovej hodnoty podielu v elektrárňach. "Zodpovedne diskutujeme o tomto riziku a zvažujeme, ako by sme ho mohli vyriešiť,“ dodal Cyrani.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá