Voči Krajcerovi ostávame kritickí, tvrdia umelci

TA3, SITA
22.12.2011 17:02

Niektorí členovia Rady pre umenie chcú dosiahnuť, aby kroky ministerstva kultúry, ktoré ovplyvňujú kultúrnu obec "neboli šité horúcou ihlou" a zasadiť sa o to, aby aj Rada pre umenie a jej členovia boli súčasťou diskusie, ktorá má byť najmä odborná a nie politická.

Voči Krajcerovi ostávame kritickí, tvrdia umelci
TA3

Členovia Rady pre umenie Marek Adamov, Juraj Čarný, Marián Jaslovský, Jozef Lupták a Adrian Rajter ostávajú kritickí voči činnosti ministerstva kultúry aj po dnešnom stretnutí na ministerstve kultúry. Pre situáciu v Slovenskom národnom divadle (SND), pre konkurz na prevádzkovanie V-klubu v budove Národného osvetového centra v Bratislave a založenie Danubiany - Kunsthalle chceli pôvodne Adamov, Lupták, Čarný a Rajter z Rady pre umenie vystúpiť. "Nakoniec sme sa rozhodli z rady nevystúpiť, ale iniciovať intenzívnu komunikáciu o takýchto a ďalších závažných rozhodnutiach ovplyvňujúcich umelecký a kultúrny život na Slovensku a na stretnutí sme k tomu ministra vyzvali," povedal na dnešnej tlačovej besede Adamov.

Spomínaní členovia rady chcú podľa Adamova dosiahnuť, aby kroky ministerstva kultúry, ktoré ovplyvňujú kultúrnu obec, "neboli šité horúcou ihlou" a zasadiť sa o to, aby aj Rada pre umenie a jej členovia boli súčasťou diskusie, ktorá má byť najmä odborná a nie politická. "Mnohé kroky ministerstva totiž neriešia len aktuálne problémy, ale ovplyvňujú kultúru na Slovensku na dlhšie obdobie. Preto nám musí ísť o čo najlepšie rozhodnutia, ktoré stoja na odborných koncepčných základoch," povedal Adamov.

Rajter tvrdí, že jedným z problémov SND je to, že tam platí istý status quo, ktorý vzbudzuje množstvo otáznikov. Po kontrole ministerstva kultúry, ktorá zistila konkrétne pochybenia, totiž podľa neho nebola vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym ľuďom. Čarný zas kritizoval rozhodnutie zriadiť Danubianu - Slovenské centrum vizuálnych umení (tzv. Kunsthalle) v komerčnej galérii Danubiana bez akéhokoľvek výberového procesu či odbornej debaty. "Tento projekt nie je obsahovo dotiahnutý," povedal. Dodal, že celý proces bol urobený veľmi rýchlo.

Ku kritike ministra kultúry a požiadavke odvolať ministra sa dnes na tlačovej besede pripojila aj Zuzana Mistríková, ktorá zastupovala Slovenskú filmovú a televíznu akadémiu a Asociáciu nezávislých producentov. Krajcera kritizovala napríklad za novelizácie tlačového zákona a jazykového zákona, ale aj za spôsob, akým vznikol Rozhlas a televízia Slovenska. Kultúrna obec v stredu otvoreným listom vo výzve prezidentovi, premiérke a poslancom parlamentu vyzvala na odvolanie ministra kultúry Daniela Krajcera a vyjadrila hlboké znepokojenie nad stavom úplného rozvratu rezortu kultúry, za ktorý nesie zodpovednosť. Rezort kultúry reagoval, že chápe, že časť umeleckej obce oprávnene kritizuje počas dlhých rokov nahromadené problémy v slovenskej kultúre, no spájať nahromadené problémy v kultúre s Krajcerom je nekorektné.

Tlačová beseda Rady pre umenie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok