Silné zemetrasenie si v Kalifornii vyžiadalo najmenej 120 zranených

Silné zemetrasenie si v Kalifornii vyžiadalo najmenej 120 zranených
Zdroj foto: SITA/AP
Pri silnom zemetrasení s magnitúdou 6,1, ktoré v nedeľu o 3:20 miestneho času zasiahlo severnú Kaliforniu, sa zranilo niekoľko desiatok ľudí. Odhaduje sa, že škody na majetku presiahnu 1 miliardu dolárov.

Podľa americkej spravodajskej stanice CNN nemocnice v okolí doteraz ošetrili najmenej 120 ľudí. Zranenia šiestich osôb lekári označili za veľmi vážne. Medzi nimi je aj malé dieťa, ktoré zasiahol padajúci komín a ktoré museli previezť vrtuľníkom.

Epicentrum zemetrasenia sa podľa údajov americkej geologickej služby USGS nachádzalo deväť kilometrov juhozápadne od známej vinárskej oblasti Napa a približne 81 kilometrov severne od San Francisca, priblížila agentúra DPA.

CNN dodáva, že zemetrasenie bolo najsilnejším v regióne za posledné štvrťstoročie. Naposledy podobné otrasy s magnitúdou 6,9 zasiahli oblasť zálivu v roku 1989, pričom v dôsledku zemetrasenia zahynulo 63 ľudí a ďalších 3.757 utrpelo zranenia. Materiálne škody sa vtedy vyšplhali na 6 miliárd dolárov.


USGS odhaduje, že škody po nedeľňajšom zemetrasení sa budú pohybovať okolo 1 miliardy dolárov. Reuters pripomína, že škody budú vyčísľovať aj vinári z oblasti, v ktorej v súčasnosti vyrába víno asi 500 z nich.


Podľa radnice mesta Napa zemetrasenie úplne zničilo štyri domy. Ďalšie dva domy zachvátil požiar. Okrem toho radnica hlási úniky zemného plynu i vody, ako aj veľké materiálne škody na historických budovách a obchodoch. Zemetrasenie poškodilo aj energetickú sieť v regióne. Bez elektrickej energie zostalo najmenej 15.000 obyvateľov.


"Zemetrasenie zasiahlo všetkých a všetko v meste Napa. Môj dom a domy všetkých ostatných sú jedna veľká katastrofa. Vyzerá to ako keby sa k nám niekto bol vkradol a všetko spustošil, izbu po izbe,"
CNN cituje jednu
z obyvateliek oblasti.


Guvernér Kalifornie Jerry Brown už v oblasti vyhlásil stav núdze. V meste bolo zriadené aj evakuačné stredisko.


DPA pripomína, že podľa seizmológov existuje 54-percentná pravdepodobnosť, že oblasť by v priebehu nasledujúceho týždňa mohli zasiahnuť silné opakované otrasy.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá