Za ukrývanie ľudí s ebolou hrozí v Sierra Leone väzenie

Za ukrývanie ľudí s ebolou hrozí v Sierra Leone väzenie
Zdroj foto: SITA/AP
Africký štát Sierra Leone schválil zákon, na základe ktorého hrozí väzenie každému, kto bude skrývať pacienta zasiahnutého vírusom eboly. Informovala o tom dnes agentúra AP, ktorá upozornila, že podľa Svetovej zdravotnícej organizácie (WHO) práve táto prax prispela k veľkému podhodnoteniu počtu nakazených počas súčasnej epidémie eboly v západnej Afrike.

Zákon, ktorý bol Sierrou Leone prijatý v piatok, zavádza tresty väzenia do dvoch rokov, spresnil poslanec Ansumana Jaiah Kaikai. Nový zákon musí ešte odobriť prezident.

Podľa Kaikaia prijatie nového zákona bolo nevyhnutné a jeho cieľom je primať obyvateľstvo k spolupráci s vládnymi úradníkmi: niektorí občania totiž úradom bránia v ich boji s ebolou i v budovaní izolačných centier v postihnutých lokalitách.

V západnej Afrike doteraz registrujú 2615 ľudí nakazených ebolou a 1427 obetí tohto ochorenia. Sierru Leone epidémia zasiahla veľmi vážne: podľahlo jej 392 ľudí a 910 ich je infikovaných. Tieto údaje však zrejme nezodpovedajú skutkovému stavu, keďže mnohé rodiny svojich chorých príbuzných schovávajú, obávajúc sa ich fatálneho konca i stigmatizácie, ktorá často nasleduje po potvrdení diagnózy.

Viaceré africké štáty, vrátane oblastí, ktoré epidémiou zasiahnuté nie sú, uzavreli svoje hranice - dnes sa k nim pridalo Pobrežie Slonoviny, ktoré uzavrelo pozemné hranice s Guineou a Libériou.

Stovky ľudí sa dnes v hlavnom meste Libérie - Monrovii - postavili do radu pred najväčším miestnym slumom West Point, aby svojim tam izolovaným príbuzným doniesli potraviny. Vo West Pointe žije asi 50.000 ľudí a vláda kvôli šíreniu eboly nariadila izoláciu slumu od vonkajšieho sveta. Miestni obyvatelia sa však sťažujú na zlé zásobovanie. Tvrdia, že ryža, ktorú rozdávajú vládne úrady, je zlej kvality a je jej nedostatok.

Ebola spôsobuje silné krvácanie a úmrtnosť na ňu môže byť až 90-percentná. Prenáša sa kontaktom s krvou a inými telesnými tekutinami infikovaného človeka.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá