Nemeckú ekonomiku pravdepodobne brzdia ruské sankcie

Nemeckú ekonomiku pravdepodobne brzdia ruské sankcie
Zdroj foto: SITA
Prekvapivý pokles nemeckej ekonomiky v druhom kvartáli spôsobili pravdepodobne ruské sankcie, dôveru v ekonomike znižovala aj ukrajinská kríza. Vyplýva to z piatkového stanoviska nemeckého ministerstva financií. „Pravdepodobne to súvisí so sankciami a s negatívnymi vplyvmi ukrajinskej krízy na dôveru,“ uviedlo ministerstvo.

Nemecká ekonomika v druhom kvartáli nečakane oslabila o 0,2 %.

Zo stanoviska ministerstva financií ďalej vyplýva, že neistota okolo Ukrajiny pravdepodobne prispela k poklesu priemyselnej aktivity v krajine v druhom štvrťroku. "Ak sa kríza na Ukrajine nebude ďalej vyhrocovať a nebudú zavedené ďalšie podstatné sankcie, dá sa očakávať, že súčasné ekonomické spomalenie je len dočasné," uviedlo ministerstvo s tým, že v takom prípade investície pravdepodobne vo zvyšku roka porastú.

Ekonomiku Nemecka podľa rezortu financií ovplyvňovalo aj ďalšie geopolitické napätie a slabší výkon eurozóny. Pozitívne trendy v ekonomike však ostali nezmenené. Napriek spomaleniu ekonomiky v druhom kvartáli sa v júli zvýšili daňové príjmy krajiny. Tie medziročne stúpli o 3,3 % na 45,4 mld. eur.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá