Policajta postavili mimo služby, lebo mieril puškou na demonštranta vo Fergusone

Policajta postavili mimo služby, lebo mieril puškou na demonštranta vo Fergusone
Zdroj foto: SITA/AP
Policajta z amerického mesta St. Louis v stredu postavili mimo služby na neurčito za to, že mieril poloautomatickou útočnou puškou na pokojného demonštranta vo Fergusone.

K napätej situácii došlo na predmestí počas protestu, ktorý sa tam konal proti zastreleniu černošského tínedžera Michaela Browna policajtom z 9. augusta, informovala agentúra Reuters.

Incident s namierenou puškou sa stal v utorok krátko pred polnocou, počas 11. noci rasovo motivovaných demonštrácií na predmestí St. Louis, v štáte Missouri, kde belošský policajt zastrelil neozbrojeného 18-ročného mladíka.

Pri konfrontácii s puškou nikto neutrpel zranenia, ale incident len zdôraznil to, čo mnohí kritizujú ako prehnane tvrdú a neprofesionálnu policajnú taktiku, ktorá pomáha ešte viac rozdúchavať prebiehajúce občianske nepokoje.


Podľa oficiálnej správy policajného oddelenia mesta St. Louis nemenovaný policajt zo susedného predmestia St. Ann namieril svoju zbraň proti protestujúcemu obyvateľovi
Fergusonu po "slovnej výmene" a vyššie postavený príslušník, policajný seržant, rýchlo zakročil. "Donútil" kolegu skloniť zbraň a odviedol ho preč.
Videozáznam z tohto incidentu sa šíril na sociálnych médiách. Dotyčný policajt, rozrušený a so široko otvorený očami, mieri puškou na početných demonštrantov a príslušníkov médií.

V jednej chvíli kričí: "Srá... všetkých vás pozabíjam! Ustúpte! Ustúpte!" Potom pokojne zakročí seržant, aby situáciu zmiernil. Nariadi kolegovi spustiť zbraň a odvádza ho preč zo záberu kamier.


V noci nadnes počas demonštrácie zatkla polícia len šesť osôb -
Ferguson teda zažil pokojnejší protest, než boli tie predchádzajúce. Osoby boli zadržané iba za menšie priestupky, informoval novinárov dnes ráno policajný kapitán Ron Johnson. Zároveň sa poďakoval policajným a ďalším posilám, ktorí pomáhali pacifikovať demonštrantov.

Jedného policajta trafila hodená fľaša, ale nezranila ho, dodal Johnson. Na tomto poslednom proteste sa zúčastnilo 50 až 100 demonštrantov, informovala agentúra DPA.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá