Amsterdamské múzeum nevie, komu vrátiť krymský poklad

Amsterdamské múzeum nevie, komu vrátiť krymský poklad
Zdroj foto: SITA/AP
Historické múzeum v holandskej metropole Amsterdam v stredu oznámilo svoje rozhodnutie dočasne si ponechať krymské vzácne predmety. Vedenie ustanovizne sa totiž nevie rozhodnúť, komu po skončení výstavy má zlaté predmety vrátiť - či ukrajinskej vláde alebo novým úradom na Kryme, ktorý sa v marci pričlenil k Rusku.

Múzeum Allarda Piersona sa teraz obáva, že v prípade rozhodnutia sa pre jednu stranu, bude čeliť žalobe. Výstavu krymských zlatých heliem, bronzových šablí, šperkov a ďalších vzácnych artefaktov z krymských múzeí totiž otvorili vo februári, teda v čase, keď polostrov ešte patril pod správu ukrajinskej vlády.

O radu už múzeum požiadalo aj právnikov a vládu, keďže výstava predmetov končí tento mesiac. Múzeum potvrdilo, že "sporné predmety bezpečne uskladní".

Krym bol od konca 18. storočia súčasťou Ruska, v roku 1954 ho však vodca vtedajšieho Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov daroval Ukrajine. Tamojšie úrady koncom februára 2014 odmietli uznať legitimitu novej vlády v Kyjeve a vyhlásili referendum o odtrhnutí. Po jeho jednoznačnom výsledku v marci požiadali Moskvu o pričlenenie k Ruskej federácii. Dôsledkom je najväčšia kríza medzi Západom a Ruskom od pádu železnej opony.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá