Ukrajina je pripravená na kompromis o cene ruského plynu

Ukrajina je pripravená na kompromis o cene ruského plynu
Zdroj foto: SITA
Ukrajina je pripravená na krátkodobý kompromis týkajúci sa ceny za ruský plyn. V utorok to uviedol ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Zároveň vyslovil kritiku smerom k spoločnosti Gazprom za to, že nie je ochotná rokovať.

Minulý rok Rusko dodalo približne polovicu plynu, ktorý Ukrajina spotrebovala. Rusko však 16. júna tohto roku zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu vzhľadom na spory, ktoré sa objavili po ruskej anexii Krymu.

"Sme pripravení hovoriť o nejakom druhu rozumnej kompromisnej ceny, kým sa situácia vyrieši (na súde)... Gazprom sa však nezúčastňuje rokovacieho procesu,“ uviedol Prodan. "Ešte neexistuje žiadny kompromis zo strany Gazpromu,“ povedal Prodan. V júni sa ukrajinská štátna firma Naftogaz obrátila na arbitrážny súd v Štokholme. Ten má stanoviť "férovú a trhovú cenu“ za dodávky plynu od spoločnosti Gazprom. Prípad je stále v začiatočných fázach a nie je známe, kedy padne konečné rozhodnutie.

Podľa Prodana približne 16 mld. metrov kubických plynu získaných prostredníctvom reverzného toku z Poľska, Maďarska a Slovenska pokryje približne 50 % potrieb Ukrajiny na tento rok. Ukrajina však musí nájsť ďalšie trhy odkiaľ krajina dovezie plyn. "Pripravujeme sa na náročnú zimu,“ povedal Prodan.

V júni spoločnosť Naftogaz odsúhlasila sumu 326 USD za tisíc metrov kubických plynu na obdobie 18 mesiacov. Po odstúpení Viktora Janukovyča z postu prezidenta Ukrajiny Rusko žiadalo za plyn sumu 485 USD za tisíc metrov kubických plynu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá