Google zmapuje slovenský úsek Dunaja

Google zmapuje slovenský úsek Dunaja
Zdroj foto: SITA
Spoločnosť Google pripravuje projekt, v rámci ktorého digitálne zdokumentuje povodie Dunaja na Slovensku. Ako dnes na tlačovej konferencii v Bratislave informoval zástupca spoločnosti Ulf Spitzer, využijú pritom technológiu Street View.

Pomocou technológie spoločnosť vyhotovuje 360-stupňové virtuálne projekcie svetových miest, prírodných krás alebo historických pamiatok. "Chceme ísť na miesta, na ktorých ľuďom záleží a zaujímajú ich," skonštatoval Spitzer.

Špeciálne fotografické prístroje, pomocou ktorých vyhotovujú virtuálne projekcie, chcú v tomto prípade umiestniť na lode, ktoré po Dunaji vozia turistov. Spoločnosť podľa Spitzera plánuje postupne zdokumentovať aj úseky Dunaja v iných krajinách, až po deltu v Rumunsku. Záujemcom z celého sveta tak umožní spoznať Dunaj, ako aj krajiny cez ktoré preteká. "Možnosť plavby po Dunaji s využitím Street View prispeje jednak k rozvoju cestovného ruchu, ale takisto poskytne novú možnosť pre každého, kto by sa rád vybral na virtuálnu plavbu po Dunaji z pohodlia svojho domova," povedal Spitzer. Dunaj vo virtuálnej podobe by záujemcovia mali mať k dispozícii v priebehu dvoch až troch mesiacov.

Spoločnosť Google využíva na projekt Street View zariadenia nazvané Trekker. Tie automaticky fotografujú niekoľkometrové úseky terénu, ktoré programátori neskôr pospájajú do 360 stupňovej virtuálnej projekcie. Záujemcovia si tak môžu prostredníctvom internetu prezrieť miesto, ktoré napríklad plánujú navštíviť. Na Slovensku týmto spôsobom Google zdokumentoval napríklad Vysoké Tatry, Banskú Štiavnicu, Bojnický zámok, Spišský hrad či kaštieľ Betliar. Záujemcovia si tieto projekcie môžu pozrieť na stránke www.maps.google.sk.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá