Guvernér nariadil zákaz vychádzania vo Fergusone

Guvernér amerického štátu Missouri Jay Nixon vyhlásil núdzový stav a zákaz vychádzania na predmestí St. Louis, kde prepukli nepokoje po tom, čo pred týždňom policajt zastrelil neozbrojeného černošského tínedžera. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Smrť 18-ročného Michaela Browna vyvolala niekoľkodňové zrážky rozzúrených obyvateľov predmestia s políciou. Nixon v sobotu vyhlásil, že štát nedovolí, aby zopár lupičov a násilníkov ohrozovalo miestnu komunitu. Takisto zdôraznil, že spravodlivosť môže byť vykonaná len vtedy, pokiaľ sa opäť nastolí poriadok a na uliciach zavládne pokoj. Zákaz vychádzania bude platiť od polnoci do 5. hodiny ráno.

Policajný šéf prevažne černošského predmestia Ferguson, Thomas Jackson, zverejnil tento týždeň niekoľko policajných správ a dokumentov na tlačovej konferencii. Oznámil, že meno strieľajúceho policajta je Darren Wilson a príslušník je na administratívnej dovolenke od 9. augusta, keď zastrelil 18-ročného Michaela Browna.

Tínedžer a jeho priateľ Dorian Johnson boli podozriví z krádeže škatule cigár z obchodu vo Fergusone, ktorú spáchali v to ráno 9. augusta. Wilsona vyslal dispečer na miesto činu po telefonickom oznámení, že sa stala "lúpež za použitia hrubého násilia". Policajný šéf tiež zverejnil dokumenty, podľa ktorých bol tínedžer zabitý po lúpeži, pri ktorej údajne ukradol škatuľu cigár za 48,99 dolára.

Nixon informoval, že ministerstvo spravodlivosti posilnilo tím vyšetrovateľov v danej kauze, na ktorej v súčasnosti pracujú desiatky agentov FBI.

Človek postrelený vo Fergusone je v kritickom stave

Jeden človek dnes skoro ráno utrpel kritické strelné poranenie a sedem osôb bolo zatknutých, keď sa polícia na predmestí St. Louis v americkom štáte Missouri dostala do potýčok s protestujúcimi po zavedení zákazu vychádzania. Zákaz vyhlásil guvernér štátu Jay Nixon po niekoľkých dňoch nepokojov na predmestí Ferguson, ktoré vyvolalo zastrelenie černošského tínedžera belošským policajtom. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Davy demonštrantov zostali v uliciach Fergusonu aj po tom, čo zákaz vychádzania vstúpil o polnoci miestneho času (07.00 h SELČ) do platnosti. Policajti použili amplióny, aby varovali protestujúcich a okamžite sa rozišli. Policajti vybavení plynovými maskami a dlhými ochrannými štítmi stáli medzi obrnenými vozidlami alebo na ich vrchu.

Guvernér Nixon vyhlásil núdzový stav a päťhodinový zákaz vychádzania po týždni rasovo motivovaných protestov a rabovania, ktoré nasledovali po zastrelení 18-ročného Michaela Browna policajtom z Fergusonu Darrenom Wilsonom (28). Tragédia sa stala 9. augusta na prevažne černošskom predmestí St. Louis, ktorého policajnú silu tvoria väčšinou belosi.

Podľa veliteľa polície Rona Johnsona sa človek, postrelený v reštaurácii, nachádza v kritickom stave. Polícia nedokáže identifikovať ranenú obeť, ktorú však podľa slov veliteľa nepostrelili policajti a údajný páchateľ je stále na úteku.

Sedem osôb zatkli za to, že sa nerozišli domov, keď začal platiť zákaz vychádzania.
Johnson dodal, že polícia musela použiť dymovnice a neskôr aj slzotvorný plyn, keď sa pokúšala dostať k obeti streľby v reštaurácii - nepoužila ich tam teda "v súvislosti so zákazom vychádzania". Obeť streľby odniesli do nemocnice okolostojaci ľudia ešte skôr, ako sa k nej mohla dostať polícia.

Veliteľ Johnson tiež uviedol, že niekto strieľal na okoloidúce policajné auto, ale nebol zadržaný. "Som sklamaný správaním z dnešnej noci. Davy z predchádzajúcich dvoch nocí tvorili poslušní občania, ale dnes tieto davy protestovali," vyhlásil Johnson.

Polícia použila v noci dymovnice a slzotvorný plyn proti davom, ktoré sa potom zväčša rozpŕchli, pričom niektorí ľudia skandovali "Žiadna spravodlivosť, žiadny zákaz vychádzania, žiadny pokoj". Nálada bola veľmi napätá.

"Zákaz vychádzania situáciu len zhorší," povedal 24-ročný protestujúci a dodal, že polícia ich nemôže pozatýkať všetkých.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá