Časť Vrátnej doliny je pre turistov stále neprístupná

SITA TA3
11.8.2014 11:59

Časť Vrátnej doliny, ktorú v júli po prietrži mračien na viacerých miestach poškodila prívalová voda, je pre turistov stále neprístupná.

"Cesta do Štefanovej a na Starý dvor je prístupná návštevníkom aj verejnej doprave. Cesta od Starého dvora k chate Vrátna je pre pokračujúce zabezpečovacie práce uzavretá," povedal agentúre SITA predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár (Smer-SD).

Obnova Vrátnej doliny potrvá podľa Blanára aspoň dva až tri mesiace. Jediná prístupová cesta do doliny totiž na niekoľkých úsekoch úplne zmizla z povrchu, treba tiež odstrániť desaťtisíce kubíkov naplavenín zeminy a kamenia. "Rovnako je potrebné vrátiť koryto potoka Varínka na svoje miesto a zabezpečiť jeho brehy pred vyliatím," tvrdí žilinský župan. Ako dodal, podľa geológov sa zosuvy v prípade veľkých prívalových dažďov nedajú vylúčiť ani v budúcnosti. Nemali by však už byť také mohutné ako tie z júla tohto roku.

Prívalový dážď a rozbúrený potok Varínka v pondelok 21. júla na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s hlinou a skalami zmietla aj päťdesiat zaparkovaných áut. Dolnú stanicu kabínkovej lanovky na Chleb zasypali nánosy kameňov. Horská chata Vrátna zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni Malej Fatry. Záchranárom sa ešte v ten deň v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chlebu evakuovať 122 ľudí. Živelná pohroma si nevyžiadala žiadne úrazy ani obete. Na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa, ktorý zasiahol Terchovú a Vrátnu dolinu, vláda na mimoriadnom rokovaní vyčlenila 3,06 milióna eur zo svojej rezervy.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok