Vlček s Tarrom so zlatým double, triumfovali aj na 500 m

10.8.2014 08:59

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr slávil na MS v Moskve zlatý double, keď po triumfe na olympijskom kilometri nenašiel premožiteľa ani na 500 m trati. V dramatickom finále zvíťazil vďaka skvelému finišu o dve desatiny pred maďarskou posádkou Rudolf Domby, Gergely Boros.

Vlček sa stal so ziskom deviatich zlatých medailí z MS najúspešnejším slovenským rýchlostným kanoistom v ére samostatnosti.

Singlkanoista Rastislav Kohút obsadil v A-finále C1 ôsme miesto, zo zisku zlata sa tešil talentovaný Brazílčan Isaquias Queiroz Dos Santos. Ženská kádvojka v zostave Ivana Kmeťová, Martina Kohlová skončila v B-finále druhá za rakúskym tandemom Ana Roxana Lehaciová, Viktoria Schwarzová, čo v konečnom účtovaní znamenalo 11. priečku. Martin Jankovec bol v malom finále K1 šiesty, celkovo ho klasifikovali na 15. pozícii.

výsledky Slovákov v A-finále na 500 m:
muži:
K2: 1. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 1:28,187, 2. Rudolf Domby, Gergely Boros (Maď.) 1:28,203, 3. Roman Piatrušenka, Vadim Machnev (Biel.) 1:29,292
C1: 1. Isaquias Queiroz Dos Santos (Br.) 1:47,916, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:49,433, 3. Martin Fuksa (ČR) 1:49,726...8. Rastislav KOHÚT (SR) 1:53,482
B-finále:
muži:
K1: 1. Aleksej Mochalov (Uzb.) 1:38,982...6. Martin JANKOVEC (SR) 1:41,350
ženy:
K2: 1. Ana Roxana Lehaciová, Viktoria Schwarzová (Rak.) 1:44,043, 2. Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ (SR) 1:44,043

Vlček prekonal M. Riszdorfera

Rýchlostný kanoista Erik Vlček sa v počte titulov majstra sveta stal najúspešnejším Slovákom v histórii, v nedeľu mu zavesili na krk po triumfe s Jurajom Tarrom na 500 m v Moskve už deviatu zlatú medailu. O jeden cenný kov prekonal na šampionáte v Moskve doterajšieho rekordéra Michala Riszdorfera (8 - 3 - 3). Vlček doteraz na svetových šampionátoch získal štrnásť medailí (9 - 2 - 3), šesť prvenstiev vybojoval so štvorkajakom a tri v dvojkajaku. Juraj Tarr bol svetovým šampiónom pred Moskvou 2014 len raz - v roku 2007 v K4 na 500 m.

V historických svetových tabuľkách sa Vlček zaradil medzi kajakármi v medailovej bilancii na 5. miesto. Najúspešnejší je Nemec Ronald Rauhe, ktorý si vybojoval 13 zlatých a po 5 strieborných i bronzových kovov. V spoločnej tabuľke s kanoistami je Vlček na 8. priečke, lídrom je Maďar György Kolonics s bilanciou 15 - 9 - 4.

Historická tabuľka všetkých slovenských medailistov z MS v rýchlostnej kanoistike v rokoch 1993 - 2014:
1. Erik Vlček 9 - 2 - 3
2. Michal Riszdorfer 8 - 3 - 3
3. Richard Riszdorfer 6 - 2 - 3
4. Juraj Bača 6 - 0 - 1
5. Juraj Tarr 3 - 2 - 2
6. Róbert Erban 1 - 2 - 0
7. Peter Gelle 1 - 1 - 0
8. Rastislav Kužel 1 - 0 - 0