Nový separatistický vodca je ochotný uzavrieť prímerie

Nový separatistický vodca je ochotný uzavrieť prímerie
Zdroj foto: SITA/AP
Novovymenovaný vodca separatistov na východe Ukrajiny Oleksandr Zacharčenko v sobotu vyhlásil, že mesto Doneck je v obkľúčení vládnej armády a povstalecké sily sú ochotné pristúpiť na prímerie, aby odvrátili humanitárnu katastrofu.

Premiér samozvanej Doneckej ľudovej republiky sa tak vyjadril deň po tom, ako odkázal susednému Rusku, že od neho očakáva už "len morálnu podporu". Vláda v Kyjeve na ponuku prímeria zatiaľ neodpovedala, zatiaľ čo takmer úplne vyľudnenými ulicami Donecka sa ozýva delostrelecká paľba. Odhaduje sa, že miliónového mesta utieklo približne 300-tisíc obyvateľov, a podľa hovoru radnice Maksima Rovinského sa situácia "zhoršuje každú hodinu".

Ukrajinskí predstavitelia popierajú, že by vládne sily ostreľovali obytné štvrte, svedkovia i povstalci však tvrdia opak. Sobotňajšie útoky poškodili okolo 30 bytoviek, pričom zahynul najmenej jeden človek a 18 utrpelo zranenia. Ostreľovanie v noci zo štvrtka na piatok si vyžiadalo najmenej troch mŕtvych a 10 zranených civilistov. Podľa Rovinského je navyše zhruba 2000 obytných budov bez elektriny. Rusko obviňované Kyjevom i Západom z podporovania separatistov opakovane vyzvalo na vyslanie humanitárnej misie, čo druhá strana odmietla ako zámienku pre vojenskú inváziu.

Povstalecký veliteľ Igor Girkin známy tiež ako Igor Strelkov v sobotu priznal, že "nepriateľ" sa zmocnil strategicky dôležitého mesta Krasnyj Luč na ceste medzi Doneckom a Luhanskom, ktorý je centrom ďalšej zo separatistických oblastí. Doneck sa tak ocitol v obkľúčení ukrajinskej armády, ktorá mesto v už niekoľko týždňov ostreľuje. Ukrajinské vedenie medzitým informovalo o zmarení ruskej invázie v podobe "humanitárneho konvoja", čo však Moskva označila za "rozprávku".

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá