Koniec špekuláciám, Sagan má zmluvu s Tinkoff-Saxo

Aktualizované:
Koniec špekuláciám, Sagan má zmluvu s Tinkoff-Saxo
Zdroj foto: SITA/AP
Špekulácie sa končia, cyklistický tím Tinkoff-Saxo definitívne potvrdil angažovanie Petra Sagana. S úradujúcim majstrom Slovenska sa v Rusku zaregistrované družstvo dohodlo na zmluve na tri roky.

Zoskupenie o tom informovalo prostredníctvom tlačovej správy a sociálnych sietí.

O spojení Tinkoff-Saxo so Saganom sa hovorilo už dlhší čas, ani jedna zo strán ho nechcela potvrdiť. Oznámenie dohody párkrát odložili a majiteľ tímu Oleg Tinkov i Peter Sagan sa na sociálnych sieťach zabávali viacerými odkazmi. Rokovania boli pritom uzatvorené už dlhšie.

Sagan dokončí sezónu 2014 v drese súčasného zamestnávateľa Cannondale, od 1. januára 2015 bude pracovať tri roky pre žlto-modré farby Tinkoff-Saxo. Spoločným cieľmi dohody je posilnenie tímu a posunutie kariéry trojnásobného víťaza bodovacej súťaže na Tour de France na vyššiu úroveň. O Saganove služby malo záujem viacero družstiev, ale tímový manažér Tinkoff-Saxo Bjarne Riis si bol istý, že jeho príchod do družstva s čiastkovým dánskym kapitálom je najlepším riešením.

"Peter je bez pochýb jedným z najväčších talentov a mien v súčasnej cyklistike. Má víťaznú mentalitu, je ho vidieť a nepochybne má schopnosti vyhrávať," uviedol Bjarne Riis. Príchod Petra Sagana teší aj ruského majiteľa družstva Olega Tinkova, ktorý sa netají ambíciou poskladať elitný svetový tím. V zoskupení už jazdí Španiel Alberto Contador. "Peter Sagan je skvelý jazdec a je mi cťou, že je v našom tíme. Som presvedčený, že Tinkoff-Saxo je najlepšie družstvo pre Petra a som absolútne presvedčený, že vyhrá veľa pretekov," privítal slovenského šampióna v družstve Oleg Tinkov.

V Tinkoff-Saxo vidia potenciál na zlepšovanie Saganovej výkonnosti. Žilinčan by sa mal v družstve sústrediť na klasiky, etapové prvenstvá a triumfy v bodovacích súťažiach. "Aj pre mňa osobne bude vzrušujúce pracovať s Petrom. Má obrovský talent a je veľmi silný, ale verím, že má ešte väčší potenciál, aký sme doteraz videli. Stále sa má ešte veľa učiť o taktických aspektoch cyklistiky, aby optimalizoval svoju silu. Som presvedčený, že sme mu schopní pomôcť ešte viac. Na budúci rok budeme mať silný tím, ktorý ho bude podporovať na ceste k veľkým víťazstvám," doplnil Bjarne Riis.

Rodák zo Žiliny Peter Sagan je v profesionálnom pelotóne od roku 2010. Svoju kariéru vo veľkej cyklistike doteraz spájal s tímom Cannondale, ktorý sa v minulosti volal aj Liquigas. V roku 2009 ho testoval vtedajší Quick Step, ale rozhodol sa ho neangažovať. Sagan sa stal trikrát víťazom bodovacej súťaže na Tour de France, na slávnych pretekoch vyhral za tri roky štyri etapy. Na Vuelte si vybojoval štvornásobný majster SR tri prvenstvá, medzi jeho úspechy patria aj triumfy na Okolo Sardínie 2011 a Okolo Poľska 2011, Gent - Wevelgem 2013, Brabantský šíp 2013, GP Montreal 2013 či E3 Harelbeke 2014. V profesionálnom pelotóne dosiahol 68 víťazstiev, najviac - 22 - v roku 2013.

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Pytačky Petra Sagana a Olega Tinkova trvali vyše roka, oficiálne oznámili ich výsledok a príchod slovenského cyklistu do tímu Tinkoff-Saxo až v piatok. Obe strany sa dohodli na zmluve na tri roky s platnosťou od 1. januára 2015. Predseda predstavenstva tímu Tinkoff-Saxo Stefano Feltrin priznal, že prvýkrát sa o Saganovi rozprával s jeho agentom Giovannim Lombardim už vlani v júli, keď Oleg Tinkov mal záujem prevziať tím Cannondale. Napokon sa ruský milionár dohodol s Bjarnom Riisom a Saxom a Sagan bol preňho jedným z jazdcov, ktorých chcel získať do družstva.

"O Saganovi som rokoval v júli minulého roka, už vtedy bol v našich plánoch. Mal som stretnutie s Lombardim, ale potom zlyhala dohoda s Cannondale," priznal v rozhovore pre CyclingNews Stefano Feltrin. O Sagana mali záujem aj iné tímy. Veľa sa špekulovalo o odchode Žilinčana do budúceho tímu Fernanda Alonsa, keďže obaja športovci sa viackrát stretli. "Musíte sa opýtať Lombardiho, koľko mal ponúk. Rozhodne tam boli v hre aj Cannondale či Alonso, ale asi každý tím sa zaujímal o Sagana."

K dohode prišlo podľa všetkých indícií už dávnejšie, ale oficiálne ju oznámili až 8. augusta. Prestupový trh v cyklistike sa otvoril presne pred týždňom. Feltrin je diplomat a nechcel prezradiť, kedy padla definitíva k dohode so Saganom: "Povedzme, že 1. augusta, boli sme pokojní," načrtol a pokračoval: "Ponúkli sme Petrovi viacročný pracovný projekt, nie iba ekonomický, ale aj športový, ktorý mu dá šancu ešte rásť."

V kuloároch sa špekuluje o výške Saganovej zmluvy. Niektoré informácie hovoria o sume 4 miliónov eur za sezónu, reálnejšie je číslo okolo troch miliónov. "Je samozrejmé, že číslo je utajené. Všetci sme spokojní so zmluvou. Vždy hovorím, že kontrakty sú dobré, ak sú obe strany spokojné. A teraz to platí," doplnil pre CyclingNews.com Feltrin.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá