Dovolenka v zahraničí nás vyjde takmer trikrát drahšie ako doma

Dovolenka v zahraničí nás vyjde takmer trikrát drahšie ako doma
Zdroj foto: SITA
Dovolenka v zahraničí vyjde Slovákov takmer trikrát toľko, ako dovolenka vo vlastnej krajine. Konštatuje sa to v analýze Poštovej banky, podľa ktorej sme za zahraničnú dovolenku vlani v priemere zaplatili 571 eur na osobu, kým za dovolenku na Slovensku 207 eur na osobu.

Zahraničná dovolenka je tak 2,8-krát drahšia, ako dovolenka na Slovensku.

Slováci pritom v minulom roku uskutočnili 5,7 mil. dovolenkových ciest, z ktorých až dve tretiny boli na Slovensku. Dovolenkovou cestou sa pritom rozumie dovolenka, rekreácia, návšteva príbuzných, pobyt na chate, ale aj predĺžený víkend. Dlhodobá dovolenka na Slovensku vlani trvala v priemere sedem až osem nocí a v zahraničí o niečo dlhšie, teda osem až deväť nocí.

Najdrahšou položkou na domácej aj zahraničnej dovolenke pritom bolo ubytovanie, ktoré tvorilo v oboch prípadoch 36 % nákladov. V nominálnom vyjadrení pri domácej dovolenke 75 eur a pri zahraničnej 206 eur na osobu. Pri dovolenke na Slovensku sme však ušetrili na doprave, ktorá pohltila v priemere len 22 eur na osobu, kým pri zahraničnej dovolenke to bolo až 149 eur. Ďalšou výraznou položkou na dovolenkách sú výdavky v reštauráciách a kaviarňach. Kým na domácej dovolenke sme v nich nechali v priemere 44 eur na osobu, pri zahraničnej to bolo 83 eur na osobu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá