Pri prestrelke na slovensko-ukrajinskej hranici zahynul prevádzač

Aktualizované:
Neďaleko slovensko-ukrajinskej hranice medzi obcou Nová Sedlica a Zboj v okrese Snina postrelila v sobotu (2.8.) nadránom hraničná polícia muža, ktorý zraneniu podľahol.

Internetová stránka denníka Nový čas píše, že podľa jej informácií sa hliadka hraničnej polície snažila varovným výstrelom do vzduchu zastaviť muža podozrivého z prevádzačstva, ktorý kráčal po ceste so skupinou ilegálnych migrantov. Pri následnej prestrelke podozrivého zasiahla guľka vystrelená z policajnej zbrane. Podľa neoficiálnych informácií portálu Čas.sk mal tento muž v blízkosti hranice strieľať na slovenských policajtov.

„Pri prestrelke so zásahovou jednotkou UHCP zahynul ozbrojený prevádzač ukrajinského pôvodu pri pokuse nelegálne prekročiť hranice s piatimi migrantmi,“ informoval médiá o incidente vedúci tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík.

Pozrite si mimoriadny brífing ministra vnútra R. Kaliňáka

Je naša východná hranica bezpečná?

Zastrelený ukrajinský prevádzač bol známa firma

Ukrajinský prevádzač, ktorého dnes o 3:00 nadránom zastrelil na východnej hranici hraničný policajt, bol "známa firma", po ktorej naše orgány už dlhší čas pátrali, povedal dnes na brífingu v Bratislave minister vnútra Robert Kaliňák. Prevádzač, ktorého polícia monitorujú už relatívne dlho a ktorý presne pred rokom strieľal na našu policajnú hliadku, opäť dnes nadránom prekročil slovensko-ukrajinskú hranicu spolu s piatimi prevádzanými osobami z Vietnamu. "Avizoval som, že po vypuknutí rusko-ukrajinskej krízy začínajú byť prevádzači agresívnejší, a čo je horšie, začínajú chodiť ozbrojení. Tiež som hovoril, že nemôžeme vylúčiť, že v najbližšom období dôjde k situácii, pri ktorej takýto ozbrojený stret môže skončiť aj ujmou na zdraví alebo na živote, a to presne sa stalo dnes," povedal Kaliňák.

Prevádzača monitorovali systémami od piatku 1. augusta približne od 19:30, pričom mobilná zásahová jednotka Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach sa na kontakt či stretnutie s ním pripravovala. K stretu podľa Kaliňáka prišlo dnes o 3:00, keď muž napriek opakovaným výzvam a varovným výstrelom nereagoval a ohrozoval so zbraňou tak prevádzané osoby, ako aj policajnú hliadku. "Došlo k streľbe, pri ktorej bol prevádzač zranený, poskytli mu prvú pomoc, no aj napriek tomu zraneniam na mieste podľahol," vysvetlil minister vnútra. Nikto iný zranený nebol. V tejto chvíli podľa jeho slov rokujú zástupcovia našej cudzineckej polície so zástupcami ukrajinského ministerstva vnútra a ukrajinskej pohraničnej stráže. "K zastrelenému prevádzačovi je založený vyšetrovací spis, čiže budeme postupovať štandardným spôsobom, celá vec sa uzavrie a na záver, samozrejme, podáme aj bližšie informácie, ktoré budú výsledkom vyšetrovania," povedal Robert Kaliňák. Všetci piati migranti sa dostali do štandardného procesu, či už readmisnej dohody s Ukrajinou alebo v prípade, že požiadajú o azyl, do azylovej procedúry.

Zvýšený výkon na našej hranici prináša riziko aj výraznejšie ozbrojených prevádzačských skupín, no verím, že dnešná udalosť bude mať akýsi preventívny účinok a situácia na slovensko-ukrajinskej hranici sa trochu upokojí, poznamenal minister rezortu vnútra. Zvýšené opatrenia prinášajú podľa jeho slov svoje ovocie. "Z tohto pohľadu si myslím a verím, že tieto opatrenia majú aj preventívny účinok a tlak na slovensko-ukrajinskú hranicu bude nižší," dodal Kaliňák. Podľa neho však nie je možné vylúčiť, že sa niečo podobné stane opäť. "Nie je to jediná skupina, ktorú sme zaznamenali, že sa lepšie alebo silnejšie vyzbrojila. Tohto páchateľa sme však považovali za jedného z najagresívnejších," povedal. Keďže to nie je po prvýkrát, keď takýmto spôsobom prekračoval hranicu, v tých najrizikovejších oblastiach momentálne operujú tí najvycvičenejší a najlepšie ozbrojení policajti, pripomenul Kaliňák.

Spomedzi všetkých hraníc, ktoré momentálne susedia s Ukrajinou, je práve tá naša najbezpečnejšia, povedal minister. "Nie je to len náš názor, ale aj minuloročné vyhodnotenie Európskej komisie. A to práve preto, že je výborne technicky vybavená," informoval. Na danom stokilometrovom úseku je veľký počet policajtov, ktorí hranicu na smeny strážia, dnes ich je k dispozícii viac ako 900. "Obeť na živote je však vždy niečo, čo nás nemôže tešiť. No v tomto prípade sa tomuto incidentu nedalo vyhnúť, pričom išlo o veľmi nebezpečného páchateľa, ktorý nemal problém ohrozovať nielen policajné hliadky, ale aj civilných obyvateľov tohto regiónu. Z tohto pohľadu je jeden z týchto prípadov viac-menej vyriešený," dodal minister vnútra Robert Kaliňák.


Mohlo by vás zaujímať

TOP videá