Selänneho "osmičku" si už v Anaheime nikto neoblečie

Selänneho "osmičku" si už v Anaheime nikto neoblečie
Zdroj foto: SITA/AP
Legendárny fínsky hokejový útočník Teemu Selänne sa dočkal ďalšej pocty. Tím zámorskej NHL Anaheim Ducks na slávnostnej ceremónii 11. januára vyvesí pod strop svojej arény jeho dres s číslom 8 a v klube si ho tak už nikto nikdy neoblečie. Stane sa tak prvým hráčom v klubovej histórii, ktorého dres vyradia.

Slávnosť s názvom "Teemu Tribute Night" sa uskutoční v aréne Honda Center pred duelom Anaheimu s Winnipegom Jets, Selänneho prvým tímom v NHL. "Je to obrovská pocta," reagoval 44-ročný fínsky útočník. "Ducks urobili pre mňa a moju rodinu z Anaheimu výnimočné miesto. Teším sa, že tento mimoriadny večer strávim s fanúšikmi, ktorí ma počas osemnástich rokoch tak vrúcne prijímali." Rodák z Helsínk sa usadil v južnej Kalifornii, ktorú považuje za svoj druhý domov. Minulý rok si na Laguna Beach otvoril úspešný steak house a spoločne s manželkou a štyrmi deťmi bývajú v dome v Coto De Caza blízko jeho milovaného golfového ihriska.

Selänne v máji ukončil po 21 rokoch skvelú kariéru v NHL. Šesťnásobný účastník olympijských hier a víťaz Stanleyho pohára z roku 2007 odohral v zámorskej profilige 21 sezón a v 1451 zápasoch v základnej časti nazbieral 1457 bodov. V play off odohral 130 duelov s bilanciou 44+44. V Anaheime je historickým lídrom prakticky vo všetkých ofenzívnych ukazovateľoch vrátane gólov, asistencií i v počte odohratých zápasov. "Teemu je našou klubovou ikonou a zaslúži si byť prvým hráčom, ktorého dres vyradíme. Jeho oddanosť našej organizácii a komunite je neprekonateľná," uviedol majiteľ Anaheim Ducks Henry Samueli.

Do NHL vstúpil Selänne v sezóne 1992/1993 a okamžite na seba strhol pozornosť. V nováčikovskej sezóne strelil za Winnipeg Jets doteraz rekordných 76 gólov a zaznamenal 132 kanadských bodov. V sezóne 1995/1996 ho Jets vymenili do Anaheimu Ducks, kde nakoniec odohral s prestávkami 15 sezón a Kalifornia sa stala jeho druhým domovom. Medzitým pôsobil aj v San Jose Sharks a v Colorado Avalanche. Najviac radosti však zažil s Anaheimom, kde sa vrátil v sezóne 2005/2006. Vynikal svojou rýchlosťou a šikovnosťou, za čo si vyslúžil prezývku "fínsky blesk". Svoju kariéru odštartoval v Jokerite Helsinki, kde strávil celé mládežnícke obdobie a možno sa v jeho drese ešte objaví. Aktuálne zvažuje, že ešte odohrá jednu sezónu v tíme nováčika nadnárodnej KHL.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá