Prvá návšteva vyšetrovateľov na mieste havárie bola úspechom

Prvá návšteva vyšetrovateľov na mieste havárie bola úspechom
Zdroj foto: SITA
Medzinárodní vyšetrovatelia si dnes prvýkrát pozreli vrak malajzijského dopravného lietadla, keď sa konečne dostali na miesto havárie na východe Ukrajiny - dva týždne po tom, ako lietadlo zasiahla odpálená raketa. Okolo vyšetrovateľov zúrili boje medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými povstalcami, avšak experti označili svoju krátku návštevu miesta za úspech. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ozbrojené zrážky cestou k miestu s vrakom bránili delegácii dostať sa do oblasti v posledných týždňoch. Odborníci pritom mali hľadať a odniesť zvyšné telá obetí, ktoré ležia na otvorených poliach za letných horúčav s teplotami okolo 32 stupňov Celzia.

Vyšetrovateľom však dnes skoro popoludní milicionári, viditeľne vyzbrojení puškami, povolili prejsť cez kontrolné stanovište vedúce na miesto havárie pri dedine Rozsypne. Ozbrojenci na stanovišti vystrelili varovný výstrel, aby zabránili reportérom sprevádzať konvoj.

Milicionár, ktorý sa predstavil iba krstným menom Sergej, uviedol, že v Rozsypnom sa stále bojuje, pretože ukrajinská armáda pokračuje v ofenzíve, aby získala od povstalcov späť pásma územia.
Tím policajných a forenzných odborníkov z Holandska a Austrálie strávil približne hodinu skúmaním miesta havárie, potom sa ešte pred večerom vrátil na svoju základňu v meste Doneck, ovládanom proruskými povstalcami.

Veliteľ austrálskej federálnej polície Brian McDonald povedal, že návšteva bola iba predbežným prieskumom pred náročnejšou prácou - zbieraním tiel a osobných vecí obetí.

"Mali sme rýchlu obhliadku miesta. Dnes to bolo viac hodnotenie miesta než pátranie," vysvetlil McDonald v policajnej uniforme.
Na mieste pádu lietadla je ešte stále 80 tiel, informovala médiá austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová z Ukrajiny.

Hovorca ukrajinskej štátnej bezpečnosti Andrij Lysenko uviedol, že na dnes bol "vyhlásený deň ticha" v reakcii na žiadosť o prímerie, vyslovenú generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.
Novinári agentúry AP neďaleko lokality havárie dnes potvrdili, že v tesnej blízkosti miesta, kde spadol Boeing 777, zrážky stále prebiehajú.

Reportérov, ktorí sa pokúšali dostať na miesto tragédie inou cestou, obyvatelia varovali, že niektoré blízke cesty sú zamínované. Konvoj s delegáciou - štyrmi vyšetrovateľmi a ôsmimi predstaviteľmi Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - išiel cez mesto Debaľceve.

OBSE na Twitteri napísala, že tím si po príchode na miesto uctil pamiatku obetí minútou ticha.Zástupca šéfa misie OBSE na Ukrajine Alexander Hug neposkytol žiadne podrobnosti o tom, čo delegácia videla počas návštevy, ale označil ju za úspech, pretože predstaviteľom sa "podarilo dostať na miesto bez incidentu".

Úrad ukrajinského prezidenta Petra Porošenka vo vyhlásení vyzval povstalcov, aby dodržiavali prímerie, ktoré platí pre oblasť 20 kilometrov okolo miesta havárie.
Delegácia ruského štátneho úradu pre letectvo vyjadrila nádej, že takisto navštívi miesto pádu lietadla.

Ruskí špecialisti mali pricestovať do Kyjeva dnes a potom spoločne pracovať s austrálskymi a holandskými vyšetrovateľmi, ako aj skúmať vrak stroja. Zástupcovia holandskej a ukrajinskej komisie sa k príchodu ruských predstaviteľov nevyjadrili.

Holanďania odobrali DNA z niektorých obetí havárie lietadla

Šéf medzinárodnej skupiny vedenej Holandskom, ktorá vyšetruje haváriu malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny, informoval, že jeho tím odobral dodatočné vzorky DNA z 25 obetí v márnici vo východoukrajinskom meste Doneck.

Šéf skupiny Pieter-Jaap Aalbersberg v stredu v Kyjeve uviedol, že tím vyšetrovateľov prevzal z márnice aj osobné veci 27 obetí.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá