Parlament odmietol demisiu premiéra Jaceňuka

Ukrajinský parlament dnes veľkou väčšinou hlasov odmietol demisiu premiéra Arsenija Jaceňuka, ktorú predložil minulý týždeň po tom, ako z koalície odišli dve strany. Zákonodarcovia tiež na prvý pokus nepodporili jeho návrh na zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu na armádu.

V druhom hlasovaní však poslanci zmeny v rozpočte odobrili, informovala agentúra Reuters. "Schválili sme v plnej miere zákon upravujúci štátny rozpočet pre rok 2014," oznámil predseda parlamentu Oleksandr Turčynov.

Demisiu Jaceňuka podporilo na neverejnom zasadnutí parlamentu iba 16 z 311 zaregistrovaných poslancov.
Ešte predtým prezident Petro Porošenko vyzval zákonodarcov a vládu na nájdenie kompromisu a zachovanie fungovania parlamentu.

"Dnes to nemá nikto jednoduché - ani premiér, ktorý  nesie veľkú časť zodpovednosti, ani poslanci - každý z nich, ani prezident to nemá ľahké," vyhlásil Porošenko podľa agentúry UNIAN. "Ale oveľa ťažšie to teraz to majú ukrajinskí hrdinovia, ktorí bránia česť, nezávislosť, územnú celistvosť a suverenitu našej krajiny," dodal.

Odchod z koalície oznámili predstavitelia strany Sloboda a UDAR. Svoj krok zdôvodnili potrebou vypísania nových parlamentných volieb. Rozhodnutie o rozpustení zákonodarného zboru a vypísaní predčasných parlamentných voľbách je v rukách prezidenta.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá