Prezident Sierra Leone vyhlásil pre ebolu stav verejného ohrozenia

Prezident Sierra Leone vyhlásil pre ebolu stav verejného ohrozenia
Zdroj foto: SITA/AP
Západoafrický štát Sierra Leone vyhlásil pre pretrvávajúci výskyt smrteľného vírusu ebola stav verejného ohrozenia. Cieľom opatrenia je zamedziť dosiaľ najväčšiemu šíreniu tejto choroby, uviedol prezident Ernest Bai Koroma, ktorého dnes citovala agentúra Reuters.

"Týmto vyhlasujem stav verejného ohrozenia, ktorý nám umožní účinnejší boj proti vypuknutiu eboly," povedal Koroma vo svojom prejave a dodal, že toto bezpečnostné opatrenie bude trvať 60-90 dní, pričom sa môže ešte predĺžiť. Na karanténu epicentier výskytu choroby budú dohliadať polícia a armáda.

Zároveň sa zvýši ochrana zdravotníckych pracovníkov a členov mimovládnych organizácií, ktorí sa stretávali s fyzickými útokmi zo strany príslušníkov miestnych komunít. Uskutoční sa tiež podomové pátranie po ďalších infikovaných ľuďoch, ktorí budú následne umiestnení do príslušných karantén.

Podľa prezidenta sa zaviedli i nové bezpečnostné pravidlá pre cestujúcich na medzinárodnom letisku Lungi pri hlavnom meste Freetown. Koroma oznámil, že ruší svoju plánovanú cestu na americko-africký summit do Washingtonu a namiesto toho sa zúčastní núdzového stretnutia s predstaviteľmi regiónov.

Ebola si v oblastiach západnej Afriky vyžiadala už 672 mŕtvych, konkrétne v Libérii, Guinei a Sierre Leone, tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá