Argentína opäť zbankrotovala

Aktualizované:
Argentína zbankrotovala už druhýkrát za 12 rokov. Argentína sa dostala do platobnej neschopnosti, keď sa jej do 00.00 newyorského času (06.00 SELČ) nepodarilo dosiahnuť dohodu na poslednú chvíľu s hedžovými fondmi, ktoré odmietli reštrukturalizáciu argentínskeho dlhu po bankrote krajiny v roku 2002.

Krajina tak nemohla zaplatiť úroky z dlhopisov veriteľom, ktorí v rokoch 2005 až 2010 súhlasili s výmenou dlhopisov. Podľa rozhodnutia newyorského súdu musí totiž najprv spomínaným fondom zaplatiť 1,33 miliardy USD (992,5 milióna eur) plus úroky.

Bankrot zrejme ešte prehĺbi recesiu argentínskej ekonomiky. Aj krátka platobná neschopnosť krajiny totiž firmám predraží ich financovanie, zvýši tlak na peso, vyčerpá znižujúce sa devízové rezervy a ešte zrýchli jednu z najvyšších inflácií na svete.

Ratingová agentúra Standard & Poor's ešte pred uplynutím lehoty znížila svoje hodnotenie úverovej bonity Argentíny na úroveň "čiastočná platobná neschopnosť" (selective default). Podobný krok sa očakáva aj od ďalších dvoch veľkých ratingových agentúr - Fitch a Moody's.

Argentínsky minister hospodárstva Axel Kicillof zdôraznil, že v prípade Argentíny nemožno hovoriť o bankrote, keďže krajina plní svoje záväzky. Rokovania s hedžovými fondmi podľa jeho slov stroskotali, pretože odmietli pristúpiť na reštrukturalizáciu dlhu ako ostatní veritelia a požadujú vyplatenie plnej sumy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá