Európska komisia posiela milióny do Pásma Gazy

Európska komisia posiela milióny do Pásma Gazy
Zdroj foto: SITA/AP
Európska komisia (EK) poskytla ďalších päť miliónov eur na pomoc obyvateľom Pásma Gazy, kde sa v dôsledku bojov medzi Izraelom a hnutím Hamás neustále zhoršuje humanitárna situácia.

Financie sa použijú na poskytnutie pitnej vody, základnej zdravotnej služby, dávok potravín a hygienických potrieb. Komisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová vyjadrila znepokojenie nad rastúcim počtom mŕtvych a zranených. "Je nepochopiteľné, že vojenskými cieľmi sa stávajú aj nemocnice a školy," vyhlásila. Komisárka obe strany konfliktu vyzvala, aby umožnili bezpečný prísun humanitárnej pomoci. "Je dôležité, aby sa pomoc dostala k ľuďom, ktorí ju zúfalo potrebujú," povedala. EK poskytla Pásmu Gazy tento rok pomoc vo výške 23,5 milióna eur.

Izraelská armáda v nedeľu opäť obnovila útoky v Pásme Gazy krátko po tom, ako vypršalo niekoľkohodinové humanitárne prímerie. Bezpečnostná rada OSN vzápätí opäť vyzvala na "bezodkladné a bezpodmienečné humanitárne prímerie" medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamás. Počet obetí izraelskej ofenzívy na strane Palestínčanov už prekročil hranicu 1000 mŕtvych, 35 obetí hlásia na izraelskej strane. Domovy muselo opustiť asi 150 000 ľudí. EK odhaduje, že asi 1,2 milióna obyvateľov pásma má len obmedzený prístup k pitnej vode a základným hygienickým potrebám.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá