Sudánka, ktorej zrušili trest smrti, sa stretla v Taliansku s pápežom

Sudánka, ktorej zrušili trest smrti, sa stretla v Taliansku s pápežom
Zdroj foto: SITA/AP
Sudánka, ktorú vo vlasti najskôr odsúdili na smrť za konvertovanie na kresťanstvo a potom jej trest pod medzinárodným nátlakom odpustili - nesmela však opustiť krajinu -, pricestovala dopoludnia talianskym vládnym lietadlom do Ríma.

Talianska televízia priniesla zábery, na ktorých 27-ročná Marjam Jahjá Ibráhímová vystupuje z vládneho špeciálu na rímskom letisku Ciampino, sprevádzaná svojou rodinou a námestníkom talianskej ministerky zahraničných vecí Lapom Pistellim.

Pápež František prijal dnes na súkromnej audiencii vo Vatikáne Sudánku Marjam Jahjá Ibráhímovú, ktorej v domovskej krajine hrozil trest smrti za to, že sa odmietla zriecť kresťanstva a prestúpiť na islam, informovala agentúra AP.

Stretnutie pápeža s 27-ročnou Ibráhímovou, jej manželom, ktorý má občianstvo Spojených štátov i Južného Sudánu, a dvoma malými deťmi sa podľa hovorcu Vatikánu  Federica Lombardiho nieslo vo veľmi srdečnom duchu. Počas dnešného polhodinového stretnutia vyslovil František mladej Sudánke "vďaku za jej vieru a odvahu, ona sa mu poďakovala za jeho modlitby a solidárnosť," uviedol Lombardi.

Pápež František opakovane poukazuje na utrpenie tých, ktorí sú za svoju vieru prenasledovaní. Práve Taliansko a Spojené štáty sa najviac zaslúžili o prepustenie Ibráhímovej zo sudánskeho väzenia.

Tehotnú Sudánku odsúdil v máji chartúmsky súd za to, že prestúpila na kresťanstvo a vydala sa za kresťana, ktorý má dvojité občianstvo - Spojených štátov i Južného Sudánu. A keďže sa odmietla vzdať novoprijatej kresťanskej viery, vyniesol nad ňou najvyšší trest, smrť obesením. Žena koncom mája porodila vo väzení zdravé dievčatko.

 

Moslimky nemajú podľa islamského práva, uplatňovaného v Sudáne, povolené uzavrieť manželstvo s kresťanom. Žena s manželom a ich deťmi sa po svojom prepustení z väzenia uchýlili pod ochranu americkej ambasády a usilovali sa opustiť Sudán. Mala však problémy získať potrebné doklady.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá