Bezpečnostná rada OSN dostala návrh rezolúcie o prímerí v Gaze

Bezpečnostná rada OSN dostala návrh rezolúcie o prímerí v Gaze
Zdroj foto: SITA
Jordánsko predložilo v utorok Bezpečnostnej rade OSN návrh rezolúcie, ktorý vyzýva na okamžité prímerie medzi Izraelom a Palestínčanmi v pásme Gazy a stiahnutie izraelských jednotiek z pobrežného pásma.

Návrh víta Egyptom vedené úsilie o ukončenie bojov medzi Izraelom a militantmi Hamasu a "odsudzuje všetko násilie a nepriateľské akcie namierené proti civilistom a všetky teroristické činy", informovala agentúra Reuters, ktorá sa dostal k návrhu.

Podobnú rezolúciu prijala BR OSN v roku 2009, keď za ňu hlasovalo 14 členov rady. USA, blízky spojenec Izraela, sa zdržali hlasovania, pretože Washington chce najskôr vidieť výsledky vtedajších snáh Egypta o sprostredkovanie prímeria.

Izrael spustil najnovšiu ofenzívu 8. júla, aby zastavil odpaľovanie rakiet na svoje územie. Podľa OSN dosiaľ pri konflikte zahynulo 582 Palestínčanov, z nich asi tri štvrtiny tvorili civilisti vrátane 145 detí. Izraelská armáda uviedla, že zabila 183 militantov a prišla o 27 vojakov. Dvoch izraelských civilistov zabili rakety.
BR OSN ešte 12. júla vyzvala na prímerie a vyjadrila vážne znepokojenie nad situáciou a ochranou civilistov na oboch stranách.

Palestínčania v utorok požiadali Radu OSN pre ľudské práva, aby vyšetrila "všetky porušenia" ľudských práv a humanitárneho práva, ktorých sa podľa nich dopustil Izrael počas ofenzívy v Gaze. Rada sídliaca v Ženeve bude o návrhu rezolúcie debatovať dnes na mimoriadnom zasadnutí, o ktoré požiadali tiež Egypt a Pakistan.

Na zasadnutí vystúpi vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová, ktorá už skôr uviedla, že izraelské útoky v Gaze môžu byť porušením medzinárodnoprávneho zákazu ich zacielenia na civilistov.
Izrael i USA obviňujú radu zo zaujatosti. Izrael bojkotoval ženevské fórum 20 mesiacov do októbra minulého roka, dodáva Reuters.

Zahynuli ďalší dvaja izraelskí vojaci; palestínskych obetí je 639

Pri bojoch v pásme Gazy zahynuli v utorok dvaja ďalší izraelskí vojaci, oznámila dnes skoro ráno izraelská armáda. Počet obetí v jej radoch počas ofenzívy v Gaze sa tým zvýšil na 29, o život prišli aj dvaja izraelskí civilisti.

Na začiatku tretieho týždňa izraelskej ofenzívy v Gaze tamojšie pohotovostné zložky dnes oznámili, že počet mŕtvych Palestínčanov sa zvýšil na 639. Pri útokoch utrpelo zranenia v Gaze ďalších približne 4040 ľudí, informoval hovorca záchranárov podľa agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá