Pyrenejský predkrm vyhral Rogers, Nibali stále v žltom

Aktualizované:
Pyrenejský predkrm vyhral Rogers, Nibali stále v žltom
Zdroj foto: SITA
Austrálčan Michael Rogers z tímu Tinkoff-Saxo triumfoval v šestnástej etape cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Carcassone do Bagnéres de Luchon. V s 237,5 km najdlhšej etape 101. ročníka síce Peter Sagan nebodoval na rýchlostnej prémii, ale naďalej je suverénnym lídrom bodovacej súťaže o zelený dres. Jeho náskok pred Bryanom Coquardom je stále priepastných 176 bodov. Žltý dres lídra 101. ročníka si drží bez väčších problémov Talian Vincenzo Nibali.

Rogers vyťažil z dlhého úniku pôvodne 21-člennej skupiny, z ktorej bolo vpredu v závere už len päť jazdcov. Tridsaťštyriročný Austrálčan nastúpil 4,5 km pred cieľom a dosiahol svoje premiérové víťazstvo na Tour de France v kariére. Bývalý majster sveta v časovke vyhral tento rok už dve etapy na Giro d´Italia, pre tím Tinkoff-Saxo získal druhý čiastkový triumf na Tour 2014. Na 2. mieste prišiel do cieľa Thomas Voeckler, tretí skončil Bielorus Vasil Kirijenka. Skupina favoritov aj s Vincenzom Nibalim prišla do cieľa s odstupom 8:32 min. Talian vedie s náskokom 4:37 min pred Španielom Alejandrom Valverdem, na 3. priečku postúpil Francúz Thibaut Pinot (+5:06), ktorý sa posunul na pozíciu vedúceho muža súťaže mladých jazdcov do 25 rokov o biely dres. V utorok sa prezliekalo aj trička prvého muža súťaže vrchárov - Španiela Joaquima Rodrígueza z neho vyzliekol Poliak Rafal Majka.

Slovák Peter Velits prišiel do cieľa s odstupom 12:08 min na víťaza na 36. mieste. Opäť pomáhal lídrovi tímovi BMC Tejavi van Garderenovi, ktorý v utorok dosť stratil a jeho ambície dostať sa na pódium v celkovom poradí utrpeli veľkú trhlinu.

Najdlhšia etapa 101. ročníka prišla po dni voľna a cyklistov zaviedla do Pyrenejí. Na jej trase boli štyri horské prémie nižších kategórii a pred cieľom na 216. km aj najvyššej na Port de Balés. Od úvodu etapy sa nastupovalo z pelotónu, asi 200 km pred cieľom sa začala vpredu vytvárať skupina, ktorá sa postupne rozrástla až na 21 členov. Lídri etapy si podelili body na šprintérskej prémii na 124. km v Saint Girons i na horských prémiach. Vedúcich 21 pretekárov si vypracovalo na pelotón takmer 13-minútový náskok. Najzaujímavejšími menami v úniku boli Michal Kwiatkowski, ktorý bol pred etapou na 16. mieste výsledkovej listiny s odstupom 19:24 min na Nibaliho, Thomas Voeckler či Michael Rogers. Pelotón začal vyvíjať aktivitu až pred stúpaním na Port de Balés. Pri náročnom výstupe sa začali jazdci deliť na menšie skupiny, vpredu ostalo trio José Serpa, Voeckler a Rogers. Nibalimu sa podarilo roztrhať pelotón a jeho tempu stačilo už len ďalších päť jazdcov vrátane veľkého rivala Alejandra Valverdeho. Krátko pred vrcholom sa súperov zbavil na pár minút, aby mohol bezpečne absolvovať zjazd. V klesaní do cieľového mesta sa k vedúcej trojici pridali Francúz Gautier a Bielorus Kirijenka. V závere 4,5 km pred cieľom nastúpil Rogers a vďaka výbornému tempu dotiahol svoje úsilie až do víťazného konca.

"Myslel som si, že Thomas Voeckler bude mojim najväčším konkurentom v závere. Roky som bojoval o víťazstvo na Tour. Len som využil príležitosť, ktorá sa naskytla. Dostal som sa do úniku a v závere som veľmi riskoval. Mal som napokon dobré nohy, vďaka čomu som zdolal súperov," povedal v prvej televíznej reakcii Rogers. 

Výsledky - cyklistické preteky Tour de France 2014:
16. etapa (Carcassone - Bagnéres de Luchon, 237,5 km): 1. Michael Rogers (Aus.) Tinkoff-Saxo 6:07:10 h, 2. Thomas Voekler (Fr.) Europcar, 3. Vasilij Kirijenka (Bielor.) Sky, 4. José Serpa (Kol.) Lampre - Merida, 5. Cyril Gautier (Fr.) Europcar všetci +9 s, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC +13, 7. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Omega Pharma-Quick Step +36, 8. Matteo Montaguti (Tal.) Ag2r La Mondiale +50, 9. Tom Jelte Slagter (Hol.) Garmin Sharp, 10. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Belisol obaja +2:11 min, ... 36. Peter Velits (SR) BMC Racing +12:08 

Celkové poradie po 16. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) 73:05:19 h, 2. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +4:37 min, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +5:06 

Bodovacia súťaž (zelený dres): 1. Sagan (SR) 402 bodov, 2. Coquard (Fr.) 226, 3. Kristoff (Nór.) 217 
Súťaž vrchárov (biely dres s červenými bodmi): 1. Majka (Poľ.) 89, 2. Rodríguez (Šp.) 88, 3. Nibali (Tal.) 86

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá