Sankcie voči Rusku zasiahli asi štvrtinu nemeckých exportérov

Sankcie voči Rusku zasiahli asi štvrtinu nemeckých exportérov
Zdroj foto: SITA
Sankcie Spojených štátov a Európskej únie voči Rusku za jeho podiel na vývoji na Ukrajine, ktoré zaviedli v posledných mesiacoch, zasiahli približne štvrtinu nemeckých exportérov. Uviedol to v rozhovore pre denník Rheinische Post podpredseda Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (DIHK) Volker Treier.

"Tieto sankcie ovplyvnili zhruba štvrtinu nemeckých exportných spoločností," povedal Treier, pričom najviac poškodené sú firmy, ktoré majú obchodné vzťahy s Ruskom aj USA a pre sankcie ich aktivity podliehajú v súčasnosti početným kontrolám.

"Musia podstúpiť viacero kontrol, či sú ich aktivity v súlade s rôznymi sankciami zo strany USA aj Európskej únie," dodal Treier.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí už skôr v reakcii na jednotlivé sankcie uviedlo, že budú kontraproduktívne a budú mať bumerangový efekt, ktorý pocítia viaceré európske ekonomiky. USA pritom minulý týždeň rozsah sankcií ešte zvýšili. Najnovšie sa dotkli aj veľkých energetických firiem ako Rosnefť a Novatek či bánk Gazprombank a Vnešekonombank.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá