Putin: Separatisti musia pustiť vyšetrovateľov na miesto havárie

Zahraničné tímy vyšetrovateľov prišli do mesta Torez na východe Ukrajiny. Separatisti uložili telá obetí zostreleného Boeingu do chladiarenských vozňov na tamojšej železničnej stanici. Kyjev medzičasom nariadil armáde zastaviť boje v 40-kilometrovom okruhu od miesta havárie, aby uľahčil vyšetrovanie. Šéf americkej diplomacie John Kerry pripomenul dôkazy, ktoré vraj potvrdzujú, že stroj zostrelili separatisti.

Porošenko nariadil zastaviť paľbu v okolí miesta pádu boeingu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nariadil dnes bezpečnostným silám zastaviť vojenské operácie v 40-kilometrovom okruhu od miesta pádu malajzijského dopravného lietadla.

"Porošenko: Ukrajinskí vojaci nespustia paľbu v 40-kilometrovom okruhu," napísal na sociálnej sieti Twitter Porošenkov hovorca Sviatoslav Ceholko, ktorého citovala agentúra Ukrinform.

Kyjev prizval ruských expertov k vyšetrovaniu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes oznámil, že nariadil prizvať ruských expertov k vyšetrovaniu pádu malajzijského lietadla v Doneckej oblasti. Informovala o tom agentúra ITAR-TASS.

Porošenko počas návštevy na malajzijskom veľvyslanectve v Kyjeve povedal, že okamžite po páde lietadla pozval k vyšetrovaniu zástupcov krajín, ktorých občania pri tragédii zahynuli. Ukrajinský prezident k tomu dodal, že "dal pokyny pozvať ruských zástupcov, aby sa zabezpečila maximálna transparentnosť" vyšetrovania.

Putin: Separatisti musia pustiť vyšetrovateľov na miesto havárie

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v pondelok ukrajinských separatistov, aby umožnili medzinárodným vyšetrovateľom prístup na miesto havárie malajzijského lietadla. V televíznom vystúpení odetý v čiernom Putin zdôraznil, že úrady na východe Ukrajiny musia urobiť všetko, aby zaistili bezpečnosť medzinárodných expertov.

Ruský líder zopakoval, že k tragédii by nedošlo, keby ukrajinská vláda neukončila prímerie so separatistami a neobnovila vojenskú operáciu na východe Ukrajiny. "Nikto však nemá právo zneužívať túto tragédiu na dosiahnutie sebeckých politických cieľov," vyhlásil Putin.

Jaceňuk nemá pochybnosti o zostrelení malajzijského lietadla profesionálmi

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes vyhlásil, že niet pochybností o tom, že malajzijské lietadlo bolo zostrelené, a to pravdepodobne raketovým systémom BUK-M1, ovládaným "profesionálmi".

"Nateraz nemáme žiadne pochybnosti o tom, že lietadlo bolo zostrelené. Príčina je, že raketová strela bola pravdepodobne vypálená zo (systému) BUK-M1 (radarom navádzaného raketového systému). Je jasné, že tento systém nemôžu obsluhovať opití proruskí teroristi. Boli to profesionáli," vyhlásil Jaceňuk, čím dal opäť najavo, že z podielu na havárii lietadla, ktorá si vyžiadala životy všetkých ľudí na palube, Kyjev podozrieva Moskvu.

Biely dom a Austrália opätovne vyzývajú Rusko, aby umožnilo vyšetrovanie

Americký prezident Barack Obama a austrálsky premiér Tony Abbott opakovane vyzvali Rusko, aby umožnilo "neobmedzené a transparentné" medzinárodné vyšetrenie zostrelenia malajzijského civilného lietadla na Ukrajine.

Biely dom uvádza, že Obama a Abbott spolu viedli rozhovor v nedeľu večer. Zhodli sa, že Rusko má povinnosť využiť svoj vplyv na pro-ruských separatistov, ktorí majú miesto pádu lietadla pod kontrolou a donútiť ich spolupracovať s medzinárodnými vyšetrovateľmi.

Putin odporúča austrálskemu premiérovi, aby nerobil predčasné závery

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá